Αυτός ο Όλυμπος θα σωθεί!

Η ομάδα του Ολύμπου δείχνει ως η πλέον ικανή για σωτηρία στη κατηγορία καθώς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ εντός έδρας, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να γυρίσει το ματς… “τούμπα” και με δύο τέρματα του Κώστα Μούμου, κατάφερε να πάρει ένα ακόμη τρίποντο στη προσπάθεια την οποία καταβάλει για παραμονή στη κατηγορία.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Κόκκορας βγήκε σε θέση τετ – α – τετ απέναντι από τον Χαβίλα με τον τελευταίο με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 20ο λεπτό ο ο Ζάρρας ανέτρεψε τον Βογιατζή εντός της μεγάλης περιοχής με τον Σκούπρα να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι, κερδίζοντας τον Χαβίλα και ανοίγοντας έτσι το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Από εκεί και έπειτα ο Όλυμπος αφυπνίστηκε και προτού φτάσει στην ισοφάριση με τον Κώστα Μούμο στο 40′, νωρίτερα στο 30′ αλλά και στο 35′ είχε δύο δοκάρια σε σουτ του Ρουμελιώτη και του Κώστα Μούμου.

Το 1 – 1 ήταν το σκορ ημιχρόνου με τον Όλυμπο να δείχνει πιο πειστικός για το θετικό αποτέλεσμα και γι αυτό προσπάθησε, στο δεύτερο μέρος.

Τις πρώτες καλές στιγμές στο δεύτερο μέρος είχε πάντως η Δόξα, όταν σε γύρισμα του Βογιατζή από δεξιά ο Ματούλας από το ύψος του πέναλτι και αμαρκάριστος πλάσαρε ψηλά άουτ. Και σα να μην πέρασε ένα λεπτό, στο 63′ ο Τριανταφυλλόπουλος βγήκε απέναντι από τον Χαβίλα με τον κίπερ των γηπεδούχων να κρατά ανέπαφη την εστία του.

Στο 70′ και στο 74′ ήταν σειρά των γηπεδούχων με δύο σουτ του Ευαγγέλου να απειλήσουν με τον Χατζή να δηλώνει… παρών.

Στο 76′ ο Τριανταφυλλόπουλος έβγαλε στον κενό χώρο τον Τσούτσα ο οποίος και πρόλαβε στην έξοδο τον Χαβιλά, πλάσαρε, με τη μπάλα όμως να περνά λίγο άουτ. Και αφού ο Όλυμπος είχε βγει μπροστά για τη νίκη, στα… “καπάκια” ο Τσούτσας βγήκε ξανά απέναντι από τον Χαβίλα με τον τελευταίο να τον κερδίζει και πάλι με τα πόδια.

Και εκεί όπου η Δόξα είχε τις φάσεις για να κερδίσει, ο Όλυμπος με ένα σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή από τον Κώστα Μούμο πήρε το τρίποντο στο 89′ και συνεχίζει να ελπίζει στη παραμονήσ τη κατηγορία.

Από τους γηπεδούχους κορυφαίοι ήταν οι Κώστας Μούμος και Χρήστος Χαβίλας με τν πρώτο να σκοράρει και τον δεύτερο να αποκρούει. Από τους φιλοξενούμενους καλό παιχνίδι έκαναν οι Μαλάκος, Τσούτσας και Βογιατζής.

Όλυμπος Λάρισας (Γιώργος Τσιμόπουλος): Χαβίλας, Βαλδούμας, Βάσσος, Βησσαράκος, Μούμος Γ., Μούμος Κ., Ζιάρρας, Ευαγγέλου, Μπούνα, Καραγιάννης, Ρουμελιώτης.

Δόξα Αργυροπουλίου (Γιάννης Παπαγιάννης): Χατζής Κ., Ματούλας (80′ 2η κίτρινη – κόκκινη κάρτα), Σουφχάρας, Ζυγοροδήμος, Μαλάκος, Κόκκορας, Τριανταφυλλόπουλος, Σκούπρας, Χατζής Γ., Βογιατζής (71′ Τσούτσας).