Αφιερωμένη “τεσσάρα” για τον Αετό

Η μοναδική αναμέτρηση που ήταν σε εκκρεμότητα διεξήχθη σήμερα για την πρώτη κατηγορία του νομού ανάμεσα στον Αετό Μακρυχωρίου και τον Αχιλλέα Φαρσάλων. Με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν μία σπουδαία νίκη με 4 – 1, καθώς τα πράγματα τείνουν να γίνουν περίεργα με τον αριθμό τελικά των ομάδων που θα παραμείνουν στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν από δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο αν και αγωνίστηκαν για σχεδόν ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο. Στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα.

Με αυτή τη νίκη ο Αετός Μακρυχωρίου σκαρφάλωσε στην δωδέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας καταφέρει να συγκεντρώσει έως τώρα 39 βαθμούς στο πρωτάθλημα, τρίποντο αρκετά σημαντικό για τη συνέχεια. Από την άλλη ο Αχιλλέας Φαρσάλων βρίσκεται στην έβδομη θέση με 46 βαθμούς.

Το σκορ κατάφεραν να ανοίξουν από νωρίς οι γηπεδούχοι, βάζοντας παράλληλα και τις βάσεις για τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στο 10′ ο Κανάκης τροφοδότησε τον Γκαραλιάκο, με τον ποδοσφαιριστή να επιχειρεί το διαγώνιο σουτ, και τη κατάληξη της μπάλας να είναι στα δίχτυα του Κουτσουκέρα για το 1 – 0. Και να πετυχαίνουν δεύτερο τέρμα λίγο μετά. Συγκεκριμένα στο 18′ ο αρχηγός Λευτέρης Τεάς με σουτ μέσα από την περιοχή ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ για το 2 – 0.

Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο μέρος αν και αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες. Στο 47′ ο Κανάκης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να παίρνει νωρίτερα την άγουσα προς τα αποδυτήρια. Κάτι όμως που δεν επηρέασε το σκοράρισμα της ομάδας του Γιώργου Καμάκα που με τη συμπλήρωση μίας ώρα πέτυχε ακόμα ένα τέρμα. Στο 60ο λεπτό ο Νικούλι με σουτ μέσα από την περιοχή ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ για το 3 – 0.

Στη συνέχεια ακολούθησαν δύο τετ – α – τετ του Γκαραλιάκου στο 63′ και το 70′ αντίστοιχα με τον Κουτσουκέρα όμως να τον νικάει αντίστοιχα και τις δύο φόρες. Για να “ξαναχτυπήσει” ο Τέας ακόμα μια φορά στο 77′ με ένα εντυπωσιακό τέρμα. Ο επιθετικός με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο “παραθυράκι” της εστίας για το 4 – 0, πετυχαίνοντας παράλληλα και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής λίγο πριν ακουστεί το τελικό σφύριγμα της λήξης. Συγκεκριμένα στο 87ο λεπτό ο Λυμπέρης έγινε αποδέκτης της μπάλας και από πλάγια θέση δοκίμασε το δυνατό σουτ με την κατάληξη της μπάλας να είναι στα δίχτυα του Πουτσιάκα για το τελικό 4 – 1.

Να σημειωθεί πως αυτή η νίκη ήταν αφιερωμένη στον Τσαμπάζ Χιχμέτ που τραυματίστηκε την περασμένη αγωνιστική στην αναμέτρηση με το Αργυροπούλι, αλλά πλέον είναι καλά καθώς έχει βγει και από το νοσοκομείο και όλοι στην ομάδα, Δ.Σ., ποδοσφαιριστές και προπονητής του ευχήθηκαν να επιστρέψει τάχιστα στα γήπεδα.

Αετός Μακρυχωρίου (Γιώργος Καμάκας): Πουτσιάκας, Νασιάκος, Καδίρ (65′ Χρηστιανίδης), Χρόνης, Τίκος, Κανάκης, Θέμελης, Γκαραλιάκος (83′ Γραβάνης), Νικούλι, Τέας (80′ Ασί), Φουσίκας.

Αχιλλέας Φαρσάλων ( Μάκης Τριανταφυλλόπουλος): Κουτσουκέρας, Μαργαριτόπουλος, Λυμπέρης, Πατσιούρας, Μακρής, Αντωνιάδης, Γκατζόγιας, Τσιανάκας, Τσούλης (67′ Παλαμίδας), Μπένος (87′ Δημακόπουλος), Θεοχάρης.