Α1 πόλο ανδρών: Η Βουλιαγμένη επικράτησε 13-9 του Απόλλωνα και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του Β’ ομίλου

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, ο οποίος επικράτησε 13-9 του Απόλλωνα και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή του Β’ ομίλου.

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης κυριάρχησε και στο ντέρμπι του Β’ Ομίλου κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, που έγινε, εξ’ αναβολής για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών, το Σάββατο (26/11) το απόγευμα στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Οι σύγχρονοι “μπέμπηδες” του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς επιβλήθηκαν με 13-9 επί της “ελαφράς ταξιαρχίας” και απολαμβάνουν πλέον τη μοναξιά στην κορυφή του Β’ Ομίλου με 27 βαθμούς, διατηρώντας και το απόλυτο των νικών (9 στα 9), ενώ η “ελαφρά ταξιαρχία έμεινε στους 21 και τη δεύτερη θέση.

Από νωρίς στην αναμέτρηση ο ΝΟ Βουλιαγμένης μπήκε πολύ δυνατά, «χτίζοντας» το προβάδισμα και έφτασε να προηγείται μέχρι και με πέντε γκολ διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι στα μέσα του τρίτου οκταλεπτου ξεκίνησαν την δική τους αντεπίθεση, μειώνοντας μέχρι το 9-7, όμως δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, με τους πρωτοπόρους του Ομίλου να φτάνουν στο τελικό 13-9.

Κορυφαίος σκόρερ για τον ΝΟΒ ο Χαράλαμπος Τρούλος (με 3 γκολ, φωτο), ενώ για τον Απόλλωνα ο Νίκολα Μπογκντάνοβιτς πέτυχε τέσσερα.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 13-9

Οκτάλεπτα: 3-2, 4-1, 2-3, 4-3.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 1, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 2, Τρούλος 3, Νικολαΐδης 2, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ, Αλαφραγκής 2, Καπότσης, Κουρούβανης Ν. 1, Φάρμερ 1, Ανδρεάδης, Αλμύρας, Γιαννάτος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 4, Μόκκκας, Γωνιωτάκης 1, Δίπλαρος, Μπραΐμης, Χονδροκούκης, Βίτσκοβιτς, Γαρδίκας 3, Τουρκομένης, Σολανάκης 1, Καβουσανός, Μυρίλος, Τσιαβαλιάρης.

Βαθμολογία

  1. Βουλιαγμένη 27
  2. Απόλλων Σμύρνης 21
  3. ΓΣ Περιστερίου 18
  4. ΠΑΟΚ 15
  5. ΑΝΟ Γλυφάδας 12
  6. Παλαιό Φάληρο 12
  7. ΝΟ Χανίων 3
  8. Ηλυσιακός 0

Επόμενη αγωνιστική

  • 03/12 14:00 Χανιά – Περιστέρι
  • 03/12 16:00 Γλυφάδα – ΠΑΟΚ
  • 03/12 19:00 Απόλλων Σμύρνης – Παλαιό Φάληρο
  • 03/12 20:00 Ηλυσιακός – Βουλιαγμένη

Πηγή: Sport24.gr