Βαθμός στο Περιστέρι

Τον βαθμό της ισοπαλίας στο Περιστέρι πήρε η ΑΕΛ, η οποία αν και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, εν τέλει ισοφαρίστηκε στο δεύτερο μέρος της συνάντησης και αρκέστηκε στον έναν βαθμό. Αυτόν της ισοπαλίας.

Για τους «βυσσινί» σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Ματίας Ακούνια (44′), με τον Αμίρ Αγκάγιεφ να έρχεται από τον πάγκο του Ατρομήτου στο 61ο λεπτό και να πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης στο 76ο για τον Ατρόμητο.

Ο Ατρόμητος ήταν κακός στο πρώτο μέρος και η ΑΕΛ που ήταν σοβαρή, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο 44ο λεπτό μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα του Ατρομήτου, Μανδά.

Οι παίκτες του Ατρομήτου γύρισαν τη μπάλα στο Μανδά, ο οποίος σε προσπάθεια «γεμίσματος» βρήκε τον Μπεν Χατίρα, ο οποίος βγήκε τετ – α – τετ με τον Μανδά, με αμυντικό των γηπεδούχων να τον προλαβαίνει και η μπάλα μετά από περίεργο τρόπο έφτασε τον Ακούνια, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0 – 1, σκοράροντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι για την ΑΕΛ.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ κρατούσε τον Ατρόμητο εκτός εστίας της, με τον Αμίρ Αγκάγιεφ τελικά στο 76′ να ισοφαρίζει το παιχνίδι με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής της ΑΕΛ, μετά από ασσίστ του Ροντρίγκο Γκάλο.

Με τον έναν βαθμό που πήρε η ΑΕΛ έφτασε τους 10 στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να ελπίζει για τη παραμονή της στη κατηγορία.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Στρούγγης, Μαυρομμάτης, Γκάλο, Γκαλβάο, Σάλομον, Χαρίσης (74′ Ούμπιδες), Χριστοδουλόπουλος (61′ Αγκάγιεφ), Μουνίθ (61′ Ραμπέγιο), Μανούσος (46′ Εντομβονγί), Κωτσόπουλος (83′ Γιακουμάκης).

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Ζίζιτς, Χουσίνο, Μαξιμένκο (52′ λ.τ. Μιχαήλ), Γιακιμόφσκι (71′ Καρανίκας), Γκράουρ, Στίφλερ (60′ Ηλιάδης), Κολομπίνο, Νικολιάς, Μπεν Χατίρα (61′ Μιλοσάβλιεβιτς), Ακούνια.