Γύρισε στο «σπίτι» του και κέρδισε!

Τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2 πανηγύρισε ο Απόλλωνας Λάρισας στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, κερδίζοντας με 1 – 0 τα Χανιά, χάρις στο ένα και μοναδικό τέρμα του Νεμάνια Ομπράντοβιτς στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή ο Απόλλωνας έκανε τους βαθμούς του 9 και συνεχίζει τον «αγώνα» του στη μάχη της Super League 2.

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας είχε την υπεροχή των κινήσεων χωρίς όμως να έχει τις τελικές προσπάθειες, τις οποίες τις είχε η ομάδα των Χανίων, χωρίς όμως να βρει στόχο.

Στο 15ο λεπτό ο πάλαι ποτέ παίκτης του Απόλλωνα, Λούκας Μπραμπίλα εκτέλεσε ένα φάουλ το οποίο πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 26′ το σουτ του Κάσσου μέσα από τη περιοχή από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα να περάσει λίγο άουτ.

Στο 28ο λεπτό, ο Ματσένα υπό πίεση του Μόρα, από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο του Αστρά, ενώ στο 32′ το σουτ του Βασιλόγιαννη απέκρουσε στη γωνιά του ο Λευτέρης Αστράς, κρατώντας το μηδέν στην εστία του στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας στο 57′ είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Ο Ομπράντοβιτς μπήκε στη περιοχή από αριστερά και έσπασε τη μπάλα παράλληλα στην εστία, στον Δημήτρη Λίταινα ο οποίος μόλις είχε μπει στο παιχνίδι και οριακά δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Ότι δεν έκανε ο Λίταινας στο 57′, έκανε ο Ομπράντοβιτς στο 61′. Μετά από ωραία ενέργεια του Κώστα Σκούπρα από δεξιά και παράλληλο στην εστία γύρισμα, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον Ομπράντοβιτς που σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1 – 0 για τον Απόλλωνα.

Στο 86′ τα Χανιά είχαν μια σημαντική στιγμή για την ισοφάριση. Ο Κάσσος με κεφαλιά γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Σουντουρά είδε το «ψαλιδάκι» του να καταλήγει στην αγκαλιά του Αστρά.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φρατζέσκος): Αστράς, Μόρας, Γκόλιας, Σκούπρας, Μπάμπης, Μπάλλας (46′ Σέχου), Καμπέρης, Ντα Κάμπο (72′ Μπαλογιάννης), Γιάκος, Ομπράντοβιτς (84′ Νύκταρης), Γκουντρουμπής (57′ Λίταινας).

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Ρέντζας (77′ Σουντουρά), Σωτηράκος, Μπραμπίλα (66′ Βρετός), Γκίνο (69′ Καρτσαμπάς), Παναγιωτούδης, Ματσένα (66′ Διαμαντόπουλος), Βασιλογιάννης, Κάσσος.

Γιουματζίδης (Πέλλας), Τσακίρης (Δράμας), Κουφός (Μακεδονίας), Βουρνέλης (Μακεδόνιας).