Γ.Σ. Νίκαιας – Εθνικός Λάρισας 80 – 69

Στόχος του ΓΣ Νίκαιας φέτος είναι να αποτελέσει η έδρα του απόρθητο φρούριο για τους φιλοξενούμενους.Έτσι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τον Εθνικό σημειώνοντας μάλιστα 3 συνεχόμενα τρίποντα.

Πιέζοντας αρκετά και δίνοντας μεγάλη έμφαση στην άμυνα έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 22 – 12. Παρότι ο ΓΣ Νίκαιας χαλάρωσε ελαφρά την πίεση στο 2ο δεκάλεπτο, το Α’ ημίχρονο τον βρήκε να προηγείται με 40 – 35.

Στην επανάληψη η ομάδα κατάφερε να διατηρήσει την ψυχραιμία της απέναντι στην έντονη πίεση της ομάδας του Εθνικού και παίζοντας ακόμη πιο ψυχωμένα στο 4ο δεκάλεπτο, κλείδωσε τη νίκη.

Ο αγώνας έγινε σε ωραία ατμόσφαιρα σ΄ ένα γεμάτο γήπεδο, οπού ανάμεσα στον κόσμο βρέθηκε και ο Πρόεδρος της ΕΣΚΑΘ, κ. Δημ. Ντούγκος.

Από τη Νίκαια κορυφαίος ο Μαργαριτόπουλος με 20 πόντους –σταθερή αξία- ενώ από τον Εθνικό προσπάθησαν περισσότερο οι Καραγιάννης (16 πόντοι) και Γκόβαρης (17 πόντοι) ενώ ο Σουλιώτης (13 πόντοι 12 ριμπάουντ) έπαιξε και για τον τραυματία Δραγατογιάννη.