“Δεν είναι ένα το ψέμα, δύο η αδιαφορία…”

“Δεν είναι, ένα το ψέμα, Δύο η αδιαφορία, Τρία τα νεύρα, Τέσσερα η ειρωνεία, Πέντε η ζήλια, Έξι η αχαριστία” και λίγο προτού η Χρύσπα στο γνωστό άσμα φύγει για το Επτά, την απιστία, ο Χρήστος Μαστοροδήμος σφύριξε τρεις, ένα σκορ το οποίο είναι αρκετά βαρύ για τους αδιάφορους βαθμολογικά γηπεδούχους.

Την πολυπόθητη άνοδο εξασφάλισε ο Ηρακλής Λάρισας μετά το εντυπωσιακό 1 – 6 στην έδρα της Δόξας Ομορφοχωρίου. Η ομάδα της Νεάπολης χρειαζόταν μόλις ένα βαθμό για να σφραγίσει την άνοδο στην Ά ΕΠΣΛ και με την νίκη αυτήν σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Βράνας στο 27′ με σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Ηρακλής κατάφερε να διπλασιάσει στο 35′ τα τέρματα του με απευθείας κόρνερ του Τσινούδη με την μπάλα να χτυπά στο στήθος του Ζειμπέκη και να καταλήγει στα δίχτυα του. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 0-3 αφού στο 43′ ο Μητρακούλης εκτέλεσε από αριστερά ένα φάουλ με τον Ζεϊμπέκη να κάνει μία λάθος έξοδο και την μπάλα να καταλήγει και πάλι στα δίχτυα του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Ηρακλή να μπαίνει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα στο 48′ ο Φούντας που σημείωσε και χατ τρικ να κάνει το 0 – 4 για την ομάδα του με κοντινή προβολή. Στο 57′ ο Θεοδώρου τροφοδότησε τον Φούντα με τον επιθετικό του Ηρακλή να πετυχαίνει το 0 – 5 για τους φιλοξενούμενους. Ο Φούντας πέτυχε το τρίτο προσωπικό τέρμα στο 85′ μετά από ωραία ενέργεια και σουτ μέσα στην περιοχή του Ομορφοχωρίου. Το γκολ της τιμής σημείωσε ένα λεπτό αργότερα ο Άρης Καπετάνιος με σουτ μέσα από την περιοχή.

Οι διακριθέντες του παιχνιδιού ήταν σαφώς ο Φούντας που πέτυχε τρία τέρματα αλλά και οι Θεοδώρου, Μακανίκας και Κοτούμπας.

Η διοίκηση και ο πρόεδρος του Ηρακλή κ. Νίκος Φιλίππου ευχαριστεί θερμά για την άψογη φιλοξενία που παρείχε η ομάδα του από την Δόξα Ομορφοχωρίου

Το Φιλμ του Αγώνα

22′ Σουτ του Τσινούδη για τον Ηρακλή διώχνει σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Ζειμπέκης.

27′ 0 – 1 Παράλληλη πάσα του Φούντα στον Βράνα με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να καταλήγει στα δίχτυα του Ζειμπέκη.

35′ 0 – 2 Ο Τσινούδης εκτέλεσε ένα κόρνερ με την μπάλα να χτυπά στο σώμα του τερματοφύλακα Ζειμπέκη και την μπάλα να σταματά στα δίχτυα του.

43′ 0 – 3 Ο Μητρακούλης εκτέλεσε ένα φάουλ για τον Ηρακλή με τον Ζειμπέκη να κάνει μία λάθος έξοδο και την μπάλα να περνάει από κάτω του και τελικώς να καταλήγει και πάλι στα δίχτυα του.

48′ 0 – 4 Κάθετη πάσα του Τσινούδη στον Φούντα με τον τελευταίο να βγαίνει απέναντι από τον Ζειμπέκη και με κοντινό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

57′ 0 – 5 Ο Θεοδώρου ήταν αυτός που τροφοδότησε τον Φούντα με τον επιθετικό να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ζειμπέκη και με κοντινή προβολή να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 0 – 5.

75′ Σουτ του Γιάννη Καπετάνιου με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μαγαζιώτη.

84′ Όμορφη ενέργεια του Γκίκα για τον Ηρακλή που με ιδανική ντρίπλα περνά τον Πότση μέσα στην περιοχή της Δόξας και με σουτ που κάνει αμέσως μετά η μπάλα χτυπά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ζειμπέκη με την μπάλα τελικά να καταλήγει στα δίχτυα του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

85′ 0 – 6 Ωραία ενέργεια του Φούντα μέσα στην περιοχή αφού πέρασε τον Μωραίτη αλλά και τον  Φαρμάκα και με το σουτ που πραγματοποίησε έστειλε την μπάλα και πάλι στα δίχτυα του Ζεϊμπέκη.

86′ 1 – 6 Παράλληλη πάσα του Γιάννη Καπετάνιου στον Άρη Καπετάνιο με τον τελευταίο να πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μαγαζιώτη.

87′ Φάουλ για το Ομορφοχώρι με τον Άρη Καπετάνιο να εκτελεί και τον Γιάννη Καπετάνιο να πιάνει μία κεφαλιά με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Μαγαζιώτη να βγάζει δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ.

Δόξα Ομορφοχωρίου (Θοδωρής Σκύφτας): Ζεϊμπέκης, Μωραίτης, Πότσης, Φαρμάκας, Καπετάνιος Γ., Τζαλαμπίρας, Βιλανάκης (65′ Ασικόγλου), Χριστοδούλου, Μητσιάκος (72′ Μόσχος), Καπετάνιος Α., Φιλιππίδης (53′ Δαρδιώτης).

Ηρακλής Λάρισας (Τριαντάφυλλος Μάγγος): Μαγαζιώτης, Μητρακούλης, Μακανίκας, Κοτούμπας, Μούτσα, Θεοδώρου, Βεργής, Βράνας (59′ Μπέης), Φούντας, Φιλίππου (78′ Γκίκας), Τσινούδης (66′ Ζησάκης).