Δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το καλό πρώτο ημίχρονο!

Η ΑΕΛ στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της FL υποδέχτηκε στο AEL FC ARENA τον Παναιτωλικό στη ρεβάνς του 0 – 1 του Αγρινίου, με τους παίκτες του Τίμου Καβακά να παρουσιάζοντα μεταμορφωμένοι στο πρώτο ημίχρονο σε σχέση με το παιχνίδι στο Βόλο τη προηγούμενη Κυριακή παρόλα αυτά δεν βρέθηκε ο δρόμος προς την εστία του Στεφανάκου και έτσι μοιραία το ματς τελειώσε στο 0 – 0.

Οι “βυσσινί” μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι έχοντας και την υπεροχή αλλά και τις φάσεις, δίχως όμως να καταφέρει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα τόσο στο 25ο λεπτό όταν το σουτ του Μπλέντι σταμάτησε στην αριστερή  συμβολή των δοκών του Στεφανάκου, και στο 33ο μετά από γύρισμα του Μπλέντι, ο Τσίγκας προ κενής εστίας δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του εξουδετερωμένου Στεφανάκου. Από την άλλη πριν την ανάπαυλα ο Σίσιτς βγήκε απέναντι από τον Σέρεμετ με το πλασέ του να περνά ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Τίμου Καβακά μπήκαν νωθρά με τον Παναιτωλικό να έχει δοκάρι σε σουτ του Φαβάλι στο 56′. Οι αλλαγές των Δεινόπαπα, Λιαπάκη και Κρητικού δεν βοήθησαν σε κανένα σημείο στο παιχνίδι και έτσι η ΑΕΛ έμεινε στο “μηδέν” και στο καλό αλλά “άσφαιρο” πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι στο 89′ θα μπορούσαν να το είχαν πάρει και το ματς, εάν ο Κουτσοσπύρος δεν καθυστερούσε σε ανεπανάληπτο τετ – α – τετ, δίνοντας τον χρόνο στον Καρακώστα να γυρίσει και με τάκλιν να σώσει την ΑΕΛ από σίγουρο γκολ!

ΑΕΛ (Τίμος Καβακάς): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Σκόνδρας, Καρακώστας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας (60′ Λιαπάκης), Ζεκίνια (66′ Κρητικός), Τσίγκας, Χασομέρης, Μπλέντι (51′ Δεινόπαπας).

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Αραμπατζής, Μελισσάς, Ιωάννου (46′ Γκόλιας), Κούσας, Σφακιανάκης, Τζούνιορ, Φαβάλι (86′ Καμαρά), Σίσιτς, Μπόγιοβιτς (84′ Κουτσοσπύρος), Ιορδανίδης.

Κουτσιαύτης (Άρτας), Γεωργαράς (Άρτας), Ρίγκος (Γρεβενών).