Δεν τον… ήθελε!

Ο Δωτιέας Αγιάς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Διγενή Νεοχωρίου Τρικάλων (1 – 1), τον οποίο είδε να προηγείται κόντρα στη ροή του αγώνα στο 23′, ισοφαρίζοντας με τον Λεσάι στο τέλος του ημιχρόνου, μη καταφέρνοντας να πετύχει το γκολ της νίκης και μοιραία αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας.

Όταν δεν μπορείς να κερδίσεις, καλό είναι να μην χάνεις λένε οι… μύστες του ποδοσφαίρου. Και κάτι θα ξέρουν. Ο Δωτιέας είχε την καθολική υπεροχή των κινήσεων στην αναμέτρηση με τον Διγενή Νεοχωρίου, είχε και τις φάσεις, δυσκολεύτηκε όμως αρκετά στο γκολ και μοιραία έμεινε στο 1 – 1 παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Κουμπούρας βρήκε τον Λεσάι, με αυτόν να αφήνει για τον Τσατσαλίδη που είδε το σουτ του να περνά λίγο άουτ. Την ίδια, άστοχη, κατάληξη είχε η προσπάθεια του Τσατσαλίδη και στο 17′, ενώ στο 20′ σε αντεπίθεση του Δωτιέα ο Τσατσαλίδης έδωσε στον Τσιρογιάννη που από πλεονεκτική θέση δεν σκόραρε.

Και ο νόμος του ποδοσφαίρου «χτύπησε» το Δωτιέα. Όταν δεν κάνεις γκολ τις ευκαιρίες, τότε δέχεσαι. Και αυτό πέτυχε στο 23′ ο Διγενής Νεοχωρίου με τον Παπαδόπουλο κόντρα στη ροή του αγώνα έβαλε μπροστά στο σκορ τους Τρικαλινούς με ψηλοκρεμαστό πλασέ.

Ο Δωτιέας Αγιάς έφτασε στο 44′ στην ισοφάριση μετά από επιμονή και έξοχη προσπάθεια του Κώστα Μακρή, ο οποίος από τα δεξιά επιχείρησε γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου περίμενε ο Γιώργος Λεσάι που με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1 – 1, πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Δημολιός έφερε τη μπάλα στη περιοχή του Διγενή με τον Τσιρογιάννη να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ!

Στο 69′ ο Τσιρογιάννης δημιούργησε για τον Λεσάι στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με την μία έστρωσε στον Μπλατσέρη ο οποίος ανάμεσα από το πέναλτι και την μικρή περιοχή σούταρε, βλέποντας τον Παπαπούλιο να του λέει «όχι», στην πιο εντυπωσιακή χαμένη ευκαιρία του Δωτιέα έως εκείνο το σημείο του αγώνα.

Ο Τσιρογιάννης τα έκανε όλα στο 85′, μεταξύ αυτών και «γιο-γιό» τους αμυντικούς του Διγενή, ήταν όμως άτυχος, καθώς το «φαλτσαριστό» του σουτ, κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Παπαπούλιου, με το 1 – 1 να παραμένει έως και το τέλος, ένα σκορ το οποίο και αδικεί βάση της εικόνας του αγώνα, κατάφορα τον Δωτιέα.

Επόμενος αγώνας για τον Δωτιέα Αγιάς, την Τετάρτη (11/05, 16:00) στη Στυλίδα με την ομώνυμη πρωταθλήτρια της ΕΠΣ Φθιώτιδας.

Δωτιέας Αγιάς (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Τσακάλι, Δημολιός, Μάνικος (57’ Μπλατσέρης), Ντακούλας, Κουμπούρας, Σούλης (80′ Γκατζούλης), Τσατσαλίδης, Τσιρογιάννης (88′ Χατζής), Λεσάι, Μακρής.

Διγενής Νεοχωρίου (Σπύρος Ευαγγέλου): Παπαπούλιος, Τσιγαρίδας, Καραμούζης, Σταμέκος, Μυλερός, Φωτίκας, Αυγέρης, Αλεξίου, Βαρναβίδης (66′ Τσούφης), Παναγιωτάκης (90’+1′ Ξάνθος), Παπαδόπουλος (86′ Λουκάς).