Δεύτερη ήττα για Εθνικό Λάρισας

Την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Εθνικός Λάρισας στη έδρα του ΓΣ Βόλου το βράδυ της Τετάρτης στον εξ αναβολής αγώνα που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ. Το τελικό σκορ του αγώνα (50-40) δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα, ενώ η διαφορά των 10 πόντων ήταν και η μέγιστη που καταγράφηκε στη συνάντηση. Οι Λαρισαίοι παρατάχθηκαν στο κλειστό του «Αδαμόπουλου» με τη …μισή τους περιφέρεια αφού λόγω τραυματισμών αλλά και του εργάσιμου της ημέρας οι Ράπτης, Καραγιάννης και Παπασπύρος ήταν εκτός αποστολής, ενώ στα μέσα της δεύτερης περιόδου αποχώρησε τραυματίας και ο 3ος πλέϊ μέϊκερ ο Ζορμπάς. Αν προσθέσουμε και έναν μικροτραυματισμό που υπέστη και ο Ρουκάς που αποσύρθηκε για κάποια λεπτά στον πάγκο, τότε έχουμε ένα γεμάτο …απουσιολόγιο στις θέσεις 1 και 2.

Αυτό προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν και οι γηπεδούχοι που σε όλο τον αγώνα πίεζαν ασφυκτικά στην περιφέρεια ενώ προσπαθούσαν να τρέχουν στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία. Έτσι ξεκίνησαν τον αγώνα δίνοντας ένα γρήγορο ρυθμό, ενώ έχτισαν και μια διαφορά 6 πόντων (8-2) στο 4΄. Οι Λαρισαίοι όμως αντέδρασαν, κατέβασαν τον ρυθμό και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 11-6. Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλισε στο ίδιο τέμπο, με τους Βολιώτες να είναι γενικά άστοχοι, και τον Εθνικό να παίρνει κάποιες ανάσες στην επίθεση με προσπάθειες κοντά στο καλάθι. Το χαμηλό σκορ 24-17 στο ημίχρονο βόλευε τους φιλοξενούμενους αλλά τα 16(!) λάθη ήταν απαγορευτικά για κάτι καλύτερο από το να παρακολουθούν από κοντά στο σκορ.

Οι πρωταγωνιστές του αγώνα άλλαξαν όμως στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου τον πρώτο λόγο είχαν πλέον οι Λαρισαίοι. Ο Σακάρης γύρισε την άμυνα σε ζώνη, ο Σουλιώτης σκέπαζε τα καλάθια, ο Χαχόπουλος έδινε ενέργεια και πόντους, και η διαφορά άρχισε να ροκανίζεται από την αρχή της περιόδου. Οι γηπεδούχοι επιδιδόμενοι σε ένα ρεσιτάλ αστοχίας σημείωσαν μόλις 4 πόντους, και ο Εθνικός έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 2 πόντους (30-28) με καλάθι του -εξαιρετικού χθες- Καλαμπούκα.

Η πλήρης και αθλητική ομάδα του Γ.Σ. Βόλου όμως μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο, και με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς εκμεταλλεύτηκε την κούραση αλλά και την …λειψανδρία του Εθνικού, που δεν είχε ούτε τις «ανάσες» αλλά ούτε και τις λύσεις από τον πάγκο για να αντιδράσει. Η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει υπέρ των γηπεδούχων ενώ μια τελευταία προσπάθεια στο 38΄ να γυρίσει το ματς από τους φιλοξενούμενους, σκόνταψε στο τρίποντο του Παυλόπουλου που ανέβασε τη διαφορά στο +8 (44-36). Η τελική διαφορά των 10 πόντων αδικεί τον Εθνικό που θα είχε καλύτερη τύχη αν οι παίκτες του είχαν μια στοιχειώδη ευστοχία στις βολές (2/10 στην 4η περίοδο και 10/24 συνολικά!).

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ.κ. Παγώνης και Ζαχαρής.

Τα δεκάλεπτα: 11-6, 24-17, 28-30, 50-40.

Εθνικός (Σακάρης): Ρουκάς 2, Καλαμπούκας 4, Γκόβαρης 6, Χαχόπουλος 7, Σουλιώτης 12, Ζορμπάς 1, Δραγατογιάννης 6, Κορομηλάς 2.