Δεύτερο φιλικό, δεύτερη νίκη για την Λάρισα επί του Προμηθέα!

Δεύτερο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας για τη Λάρισα, αυτήν την φορά στο Τουρνουά της Καρδίτσας, όπου νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου (11/09, 17:00) κέρδισε με 73 – 81 τον Προμηθέα Πάτρας.

Σε ένα δυνατό τεστ, η Λαρισινή ομάδα έδειξε αρκετά σημάδια βελτίωσης σε σχέση με το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ (64 – 61) μια εβδομάδα νωρίτερα, με τον Νίκο Παπανικολόπουλο να δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα ενόψει και των επίσημων υποχρεώσεων της ομάδας στις 18/09 για το Κύπελλο Ελλάδας με τον Άρη στο Κλειστό της Νεάπολης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Προμηθέας κέρδιζε όλες τις μονομαχίες διατηρώντας καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα τα ηνία στο σκορ, φτάνοντας την διαφορά έως τους εννέα πόντους.

Στο δεύτερο μέρος η Λάρισα μπήκε με ρυθμό στο παρκέ φτάνοντας στο 22ο λεπτό στο 41 – 40. Κάπου εκεί όμως ο Προμηθέας φάνηκε να αφυπνίζεται και με το πόδι στο… «γκάζι» έφτασε στο +11 (51 – 40) μόλις δύο λεπτά αργότερα.

Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Λάρισα μετά από τρίποντα των Χάντσον, Φόρτσουν και Ουάσινγκτον και πάλι στο… κατώφλι του Προμηθέα, 61 – 58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λάρισα έφτασε στον πόντο το καλάθι (61 – 60) και είχε και δύο ευκαιρίες για να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Αντ΄ αυτού όμως ο Προμηθέας έκανε το 65 – 60 για να έρθει ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με τέσσερις συνεχόμενους δικούς του πόντους να φέρει το ματς και πάλι στον πόντο (65 – 64).

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης ήταν αυτός μάλιστα που έδωσε και το προβάδισμα στην Λαρισινή ομάδα, 65 – 66, 06:25 πριν τον φινάλε του αγώνα, προβάδισμα που έμεινε στα λαρισινά χέρια έως και το φινάλε. Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, 71 – 77, 01:22 πριν το φινάλε του αγώνα, για να κλείσουν το παιχνίδι με την μέγιστη διαφορά στον αγώνα, 73 – 81.

Από την Λαρισινή ομάδα πραγματικά δεν υστέρησε κανείς σε προσπάθεια με τους Θριτ, Χάντσον, Κρουμπάλι και Τσαϊρέλη να ξεχωρίζουν.

Επόμενο φιλικό για τους «κυανόλευκους», αύριο, Κυριακή (12/09) στις 19:30 στην Καρδίτσα με αντίπαλο τον τοπικό ΑΣΚ, ομάδα Α2 κατηγορίας.