Διαιτητής & Μάλερμπ δεν την άφησαν να πάρει το θετικό αποτέλεσμα…

Μία πολύ καλή ΑΕΛ απέναντι στον Πανιώνιο Νέας Σμύρνης δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα χάνοντας με 1 – 0, καθώς αρχικά ο ρέφερι του αγώνα κ. Κοτσάνης δεν είδε πέναλτι στο 88ο λεπτό υπέρ των «βυσσινί» και ο εξαιρετικός πορτιέρο, Μάρλεμπ σταμάτησε τους παίκτες του Τζιανλούκα Φέστα στις ευκαιρίες που είχαν.

Οι «βυσσινί» φιλοξενήθηκαν από τον Πανιώνιο Νέας Σμύρνης στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της SuperLeague και παρά τη καλή εικόνα που είχε στο παιχνίδι, δεν κατάφερε να αποκομίσει το θετικό αποτέλεσμα.

Έτσι, η ΑΕΛ παρέμεινε στους τριάντα βαθμούς και προσωρινά στη δέκατη θέση μέχρι να ολοκληρωθεί η αγωνιστική, ενώ ο Πανιώνιος έφθασε τους τριάντα δύο πόντους και την ένατη θέση της βαθμολογίας.

Στη πρώτη ουσιαστική φάση στο παιχνίδι ο Πανιώνιος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 17ο λεπτό ο Μαξίμοβιτς πέρασε ωραία τον προσωπικό του αντίπαλο που ήταν ο Μπράλιτς στη περιοχή της ΑΕΛ και με πλασέ μέσα από τη περιοχή κέρδισε τον Κρίστινσον για το 1 – 0.

Μετά το γκολ που δέχθηκε η ΑΕΛ, οι παίκτες του Τζιανλούκα Φέστα ανέβασαν ρυθμό και στο 29′ οι «βυσσινί» έχασαν μοναδική ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια.

Ο Στέφαν Ζίβκοβιτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Βαγγέλης Μόρας πήρε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και στο δεύτερο δοκάρι ο Αλεξάντερ Γκοΐκοβιτς πήρε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μάλερμπ και έπειτα έδιωξαν οι αμυντικοί του Πανιωνίου από τη περιοχή τους.

Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει και έχασε νέα ευκαιρία στο 35′. Ο Σεσέροβιτς βρήκε τον Σικάβκα μέσα στη περιοχή του Πανιωνίου και ο τελευταίος πλάσαρε μετά από ωραία κίνηση που έκανε και απέφυγε αμυντικό των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, έπρεπε να περάσει αρκετή ώρα για να δούμε ουσιαστική ευκαιρία και αυτή ήρθε στο 67ο λεπτό για τον Πανιώνιο.

Σε αντεπίθεση λοιπόν των γηπεδούχων, ο Ντουρμισάι έκανε το γύρισμα στον Μπουμάλ και ο τελευταίος με πλασέ απέναντι από τον Κρίστινσον έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία της ΑΕΛ.

Οι «βυσσινί» στη συνέχεια πίεσαν και προσπάθησαν να φθάσουν στην ισοφάριση του σκορ.

Στο 79′ ο Μανώλης Μπέρτος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Γιακιμόφσκι πλάσαρε όμως ο Μάλερμπ αντέδρασε σωστά και μπλόκαρε τη μπάλα.

Πέντε λεπτά μετά, η ΑΕΛ απείλησε και πάλι με τον Στέφαν Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος αμυντικός των «βυσσινί» σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή του Πανιωνίου και ο Μάλερμπ με ακόμη μία εντυπωσιακή απόκρουση έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Στο 85ο λεπτό ο Ντουρμισάι βγήκε στην αντεπίθεση για τους γηπεδούχους και πλάσαρε, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο και πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Κρίστινσον, ενώ στην επόμενη φάση η ΑΕΛ «φώναξε» για πέναλτι!

Ο Πέταρ Κούνιτς βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή και δεν πρόλαβε να σουτάρει απέναντι στον Μάλερμ, καθώς τον τράβηξε ο προσωπικός του αντίπαλος και ο κ. Κοτσάνης που είχε διαφορετική άποψη έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι.

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Μάλερμπ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Μανιάτης, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (89′ Οικονομίδης), Τσιλούλης (65′ Παπαγεωργίου), Μπουμάλ (79′ Άρτσε), Ντουρμισάι.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Σικάβκα, Μπέρτος, Μόρας, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Σεσέροβιτς, Νούνιτς (66′ Κούνιτς), Γκοΐκοβιτς, Φατιόν (71′ Γιακιμόφσκι).