«Διπλό» με ανατροπή πήρε το Βλαχογιάννι!

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το γήπεδο «Κουκουλίτσιος – Μουσιάρης» η Δόξα Βλαχογιαννίου, καθώς κέρδισε τον Πύρρο με σκορ 4 – 1 για την 8η αγωνιστική στο ντέρμπι της ουράς των πλέι άουτ.

Η ομάδα των Νίκου Φακίτσα – Νίκου Χρόνη πήρε ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα στα τελευταία παιχνίδια φθάνοντας τους είκοσι οκτώ βαθμούς αλλά και το Αργυροπούλι στον πίνακα της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα, το συγκρότημα του Γιάννη Τσαλάγγα παρέμεινε στους δέκα τέσσερις βαθμούς και την προτελευταία θέση.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα στο ματς με τον Αλλιάι στο 39′ και οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν αρχικά την ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1 με τον Βρασίδα Κοντοθανάση στο 55′.

Η ολική ανατροπή και το 1 – 2 για τους «κόκκινους» συνέβη δέκα λεπτά αργότερα με το πλασέ του Νίκου Γελαλή ύστερα από ωραία ενέργεια και πάσα του Σπύρου Ιωαννίδη.

Μάλιστα, η Δόξα «σφράγισε» τους τρεις βαθμούς της νίκης στο 70′ με το γκολ του Αλεξίου για το 1 – 3 και ο Σπύρος Ιωαννίδης διαμόρφωσε το τελικό, 1 – 5 στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πύρρος (Γιάννης Τσαλάγγας): Κιλιργιώτης, Μάρης, Ντούσιος, Τσιρογιάννης, Βίλλης (63′ Πατσιούρας), Αλλιάι, Βύρλας, Τζόγκας, Σάρρα, Τσιαμούρας, Φιλίππου.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας – Νίκος Χρόνης): Γραβάνης, Φράτζας, Παληγιάννης, Τσιάρας, Κυπαρίσσης, Πέτρου Θ. (75′ Λάκης), Πατσής, Κοντοθανάσης (70′ Γκουρομπίνος Δ.), Ιωαννίδης (85′ Κιόρι), Γελαλής, Καρακίτσιος (46′ Αλεξίου).