«Διπλό» στη Ροδιά και νίκη στο γειτονικό ντέρμπι για το Αργυροπούλι!

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το γήπεδο της Ροδιάς η Δόξα Αργυροπουλίου, μιας και επικράτησε του Αμπελωνιακού με σκορ, 3 – 2 στο γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Μόλις λίγα χιλιόμετρα χωρίζουν τα δύο χωριά και οι «κιτρινόμαυροι» του Γιώργου Τζαφέρη «χαμογέλασαν» στην 6η «στροφή» του πρωταθλήματος καθώς κέρδισαν τον Αμπελωνιακό κι έφθασαν τους οκτώ βαθμούς.

Στον αντίποδα, το συγκρότημα του Δημήτρη Αλεξανδρή αν και προηγήθηκε στο παιχνίδι δύο φορές, δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και ο Αμπελωνιακός συνεχίζει έχοντας δύο βαθμούς.

Μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα ο Στέλιος Αλεξόπουλος ήταν αυτός που έβαλε τον Αμπελωνιακό μπροστά στο σκορ, για να φέρει το ματς ο Σακοράφας δύο λεπτά αργότερα…

Μάλιστα, το πρώτο ημίχρονο επιφύλασσε κι άλλα δύο γκολ για τους δύο συλλόγους.

Συγκεκριμένα, στο 33′ οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ κι έκαναν το 2 – 1 με τον Γκιόνα, για να έρθει τρία λεπτά μετά ο Βασιλειάδης και να σημειώσει το 2 – 2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Εν τέλει, το «διπλό» για το Αργυροπούλι ήρθε στο 69ο λεπτό με σκόρερ και πάλι τον Βασίλη Σακοράφα, με το 2 – 3 για το συγκρότημα του Γιώργου Τζαφέρη να αποτελεί και το τελικό σκορ!

Αμπελωνιακός (Δημήτρης Αλεξανδρής): Καρκατσέλας, Ντανίκας (46′ Μαυρίδης), Πάνου (75′ Χαστάς), Αλατάς, Κολιός, Αλεξόπουλος Στ., Λέκα (80′ Γκέριντον), Αλεξόπουλος Αχ., Κυρίτσης, Γκιόνα (65′ Γωγάκος Γ.), Βούκιας (80′ Καραγιάννης).

Δόξα Αργυροπουλίου: Σαμπανλάρι Γκρ., Καραλής Γ., Καραλής Π. ,Μπουζούκας, Μπαμπάκος, Σαμπανλάρι Αλ., Φουρτούνας, Σακοράφας (78’Βουγιατζής), Βασιλειάδης (53’Λεσαϊ), Καλόγηρος, Μπέλτσιος (55’Τζατζάκης).