Δύο στα δύο ο Γ.Σ. Ελασσόνας

Σε ένα ματς που ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας έκανε ότι ήταν δυνατό για να αποδείξει πως μπορεί να ξεσηκώσει τον κόσμο του από την αγωνιστική του παρουσία αλλά μπορεί και να του κάνει να μην του μείνει τρίχα στο κεφάλι. Η ομάδα του Παναγιώτη Ποντίκα ξεκίνησε εξαιρετικά και προηγήθηκε με σκορ 9 – 8 με έναν εξαιρετικό Τηλέμη. Όμως πολύ γρήγορα ο Τσιαβές Θ. είδε τον πάγκο αφού φορτώθηκε με τρία φάουλ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 21 – 19. Ο Παναγιώτης Ποντίκας μην έχοντας πολλές λύσεις από τον πάγκο, με τις απουσίες των Πισπιρίκου-Σολωμού-Τσιαβέ Δ., προτίμησε να κρατήσει πολλή ώρα τον Τηλέμη, που έδειχνε ασταμάτητος στην επίθεση, μέσα στο παρκέ αλλά ο υπνωτισμένος ρυθμός των φιλοξενούμενων τους βρήκε μπροστά στην λήξη του ημιχρόνου με σκορ 32 – 37. Στην επανάληψη το σκορ έγινε γρήγορα 46-42 με ένα σερί 14-5 και με τον Λιάπη να ανεβάζει στροφές. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 56 – 53 ενώ 4:17 λεπτά πριν το τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου, η Νίκαια βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 62 – 64.

Ο Δήμου με τρίποντο, ο Τηλέμης με έναν επιτυχή αιφνιδιασμό και ο Μπούσιας με ακόμη ένα τρίποντο έδειχναν να καθαρίζουν το παιχνίδι (72 – 65). Από εκεί και μετά άρχισαν οι αυτοκτονίες!!! Ο Τηλέμης δέχεται τεχνική ποινή και με τις βολές και την επιτυχημένη επίθεση η Νίκαια με ένα σερί 0-6 μειώνει σε 72 – 71. Ο Τσιαβές με δίποντο κάνει το 74 – 71, οι φιλοξενούμενοι χάνουν την επίθεση, ο Κορομηλάς αστοχεί σε τρίποντο (ενώ μπορούσε 9 δευτερόλεπτα πριν την τελική κόρνα να ροκανίσει τον χρόνο), η Νίκαια κερδίζει φάουλ στο τρίποντο και τρεις βολές (ενώ θα μπορούσε να γίνει φάουλ στο κέντρο του γηπέδου!) μειώνει το σκορ σε 74 – 72 και ενώ ο Λιάπης έχει πάρει το ριμπάουντ, πετάει την μπάλα στον…Θεό (κυριολεκτικά στη ψηλή οροφή του Κλειστού Γυμναστηρίου έφτασε η πορτοκαλί θεά), 1 δευτερόλεπτο και 8 κλάσματα πριν το τέλος με αποτέλεσμα να δει την τεχνική ποινή!!! 1 δευτερόλεπτο και 2 κλάσματα πριν την λήξη ο Οικονόμου που εκτελεί βολές (κέρδισε τεχνική και η Ελασσόνα) κάνει το 75 – 72 αλλά με νέες βολές η ομάδα της Λάρισας (από τεχνική ποινή στο πάγκο της Ελασσόνας) κάνει το 75 – 74. Η τεχνική που έχει δεχθεί η Ελασσόνα δίνει το δικαίωμα για επαναφορά από το κέντρο στους Λαρισαίους αλλά ο Πιτσάρης κάνει φάουλ και οι παίκτες του έξαλλου Παναγιώτη Ποντίκα (με τα κατορθώματά τους) κρατάνε την μπάλα με αποτέλεσμα το παιχνίδι να τελειώσει με 75 – 74 υπέρ των γηπεδούχων!!! Εξαιρετικοί οι Τηλέμης και Λιάπης αλλά και παραλίγο μοιραίοι από τα λάθη τους στο παιχνίδι. Στην αρχή του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον ξαφνικό χαμό του αγαπητού Ελασσονίτη και φιλάθλου της ομάδας του Γ.Σ.Ε.Ε. Κώστα Κιάκα.

Τα δεκάλεπτα: 21 – 19, 32 – 37, 56 – 53, 75 – 74

Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας (Παναγιώτης Ποντίκας): Τσιαβές Θ., Οικονόμου, Μπούσιας, Τηλέμης, Μπλιάτζας, Λιάπης, Κορομηλάς, Κατσιούλης, Πάσχος Δ., Δήμου, Φλώρος, Βάτσος.

Πηγή: elassona-city.gr