Είχε τον «Άγιο» του και προκρίθηκε…

Μπροστά σε περίπου 200 φιλάθλους στο Στάδιο των Γόννων, η τοπική ομάδα πήρε μία σπουδαία νίκη και παράλληλα πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, καθώς επικράτησε με 1 – 0 της Δάφνης Γλαύκης.

Γράφει ο Δημήτρης Αγραφιώτης

Έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον πορτιέρο Πέτρο Καραναστάση που εξουδετέρωνε κάθε ευκαιρία των φιλοξενούμενων, οι Γόννοι κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Γλαύκης και να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Στην πρώτη φάση του παιχνιδιού και στο 17ο λεπτό, ο Γελαλής δοκίμασε ένα σουτ από πλεονεκτική θέση, όμως ο Καραναστάσης δήλωσε παρόν και έβγαλε την μπάλα σε κόρνερ.

DSCN2204

Τρία λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ, με τον Τσιρονίκο, όμως δεν το κατάφεραν  καθώς πριν σουτάρει ο παίκτης των Γόννων, ο Κούκουτσης έπεσε και πήρε την μπάλα από τα πόδια του πριν αυτός σουτάρει και γίνει απειλητικός για την ομάδα του.

Φάουλ του Νίκου Βράκα στο 43ο λεπτό για την ομάδα της Γλαύκης, με τον Πρίφτη που έγινε ο αποδέκτης της μπάλας και με ένα καλοζυγισμένο σουτ, δυσκόλεψε τον Καραναστάση που κατάφερε να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.

DSCN2201

Στο δεύτερο μέρος και στο 57ο λεπτό, ο Όλυμπος Γόννων πήρε το προβάδισμα στο σκορ, με τον Τσιόπα που έκανε την βαθιά πάσα και βρήκε τον Τσιρονίκο, με τον τελευταίο που από θέση βολής σούταρε και κέρδισε τον πορτιέρο, Κουκούτση για το 1 – 0.

Φάουλ εκτελεσμένο από τον Τσιόπα για τους γηπεδούχους στο 67ο λεπτό, όμως ο Κουκούτσης αυτήν την φορά δήλωσε παρόν κι έβγαλε την μπάλα σε κόρνερ.

DSCN2238

Λίγο πριν συμπληρωθούν τα ενενήντα λεπτά της αναμέτρησης, ο προπονητής των Γόννων Αχιλλέας Μάντζαρης αποβλήθηκε από το παιχνίδι και από τον κ. Κομισόπουλο, καθώς εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο.

DSCN2197

Όλυμπος Γόννων (Αχιλλέας Μάντζαρης): Καραναστάσης, Πανδρεμένος, Γραβάνης, Τσιαπλές Φ., Τσιόπας, Τσούγιας, Μαρκεγκάι, Τσιρονίκος, Καλούσης (51′ Μάντζαρης), Ριζούλης, Ρημαγμός.

DSCN2196

Δάφνη Γλαύκης (Δημήτρης Δανιλούλης): Κουκούτσης, Σερακιώτης, Τσιώλης Ε., Αλεξανδρής, Υφαντής (87′ λ.τ. Βράκας Χρ.), Πρίφτης, Μίχος, Πίρε, Γελαλής (61′ Τζιότζιος), Βράκας Ν., Αγγελακόπουλος (46′ Τσιώλης Ν.).