Εθνικός Λάρισας – Νέοι Αθλητές 45 – 36

Με νίκη του Εθνικού Λάρισας άνοιξε η αυλαία του πρωταθλήματος της Α΄ 1 ΕΣΚΑΘ, που επιβλήθηκε των Νέων Αθλητών Νίκης Βόλου στο κλειστό του Αγίου Θωμά με σκορ 45 – 36.

Εκτός από την πρώτη θέση στη βαθμολογία (ελέω της… πρώτης αγωνιστικής), ήταν η πρώτη φορά που ξεκινάνε στην Α’ 1 με νίκη και τέλος είναι η καλύτερή τους αμυντική παρουσία, δεχόμενοι μόλις 36 πόντους.

Από την άλλη πλευρά βέβαια οι Λαρισαίοι πραγματοποίησαν την χειρότερη επιθετική τους εμφάνιση, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για αγώνα εντός έδρας, και προβλημάτισαν με τις εμμονές τους απέναντι στη ζώνη ή στο πιεστικό μαν του μαν, κυρίως ενόψει των δυνατών αγώνων που έρχονται.

Σε κάθε περίπτωση πάντως θα πρέπει να βελτιώσουν τα μακρινά τους σουτ (είχαν μόλις 3/28 τρίποντα) αλλά και να δείχνουν μεγαλύτερη ψυχραιμία αφού δέθηκαν και 3 τεχνικές ποινές (όλες δικαιολογημένες).

Στο αγωνιστικό τομέα τώρα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με ενθουσιασμό στο γήπεδο και εκμεταλλευόμενοι το μούδιασμα των γηπεδούχων και τα 3 γρήγορα φάουλ του Ράπτη (με 2 τεχνικές ποινές) κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και να προηγηθούν με νταμπλ σκορ 7 – 14 στη λήξη του 10λέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Εθνικός με την είσοδο του Καραγιάννη και με τον Χαχόπουλο να ανεβάζει την απόδοσή του, έδεσε την άμυνά του και πλησίασε στο καλάθι, αφού οι Νέοι Αθλητές σημείωσαν μόλις 4 πόντους. Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τους Βολιώτες να σκοράρουν όλα κι όλα 2 τρίποντα (6 πόντοι σε ένα 10λεπτο) και τους παίκτες του Σακάρη (που έκανε ντεμπούτο με νίκη στο πρωτάθλημα) να βρίσκουν λύσεις κυρίως από τη γραμμή των βολών (14/18 σε όλο τον αγώνα) και να προσπερνάνε κλείνοντας στο +6 το δεκάλεπτο.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου ο Καραγιάννης ανέλαβε το σκοράρισμα, οι ψηλοί έλεγχαν απόλυτα την …εναέρια κυκλοφορία –όπως σε όλο σχεδόν το παιχνίδι- και η διαφορά άνοιξε ακόμη και στο +11 (37 – 26 στο 35΄).

Μια τελευταία αντεπίθεση των Νέων Αθλητών που μείωσαν σε 37 – 31 στο 38΄ δεν επηρέασε τελικά τον νικητή που πήρε και μια καλή διαφορά της τάξης των 9 πόντων.

Από ότι φάνηκε πάντως και σε αυτό το παιχνίδι, σημαντικό ρόλο θα παίξει η “αεροπορία” του Εθνικού, αφού στη γραμμή των ψηλών οι Δραγατογιάννης, Σουλιώτης και Πατσιάνης κάνουν τη διαφορά, κλείνοντας τους διαδρόμους στην άμυνα και ελέγχοντας απόλυτα τα ριμπάουντ (συνολικά 40 με 13 επιθετικά έναντι μόλις ενός(!) των φιλοξενούμενων.

Αν δε αξιοποιηθούν καλύτερα στην επίθεση, τότε ίσως δούμε έναν «άλλο» πιο δυνατό και ισορροπημένο Εθνικό.

Άψογη η διαιτησία των κ. Παγώνη και Γερακίνη.