Εκεί που σταματούν όλοι οι άλλοι, ξεκινά ο Φουσίκας!

Ακόμη και τον Βρασίδα Κοντοθανάση επιστράτευσαν στο Βλαχογιάννι προκειμένου η Δόξα να καταφέρει να πάρει το ματς, “ο θάνατος σου, η ζωή μου” κόντρα στην Αναγέννηση Καλοχωρίου, με τον Παναγιώτη Φουσίκα όμως να τους χαλά τα σχέδια, κλέβοντας την παράσταση τόσο με την εμφάνιση του, όσο και με τα δύο του τέρματα, που έδωσα και το τρίποντο – σωτηρίας στο Καλοχώρι.

Ο Σαμπάνης μόλις στο 11′ σέντραρε από αριστερά με τον Παναγιώτη Φουσίκα να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με προβολή να κερδίζει τον Χαλκιά ανοίγοντας παράλληλα το σκορ.

Η ομάδα της Δόξας ανέβασε στροφές έχοντας δύο καλές στιγμής πριν την ανάπαυλα, σε κεφαλιά του Ιωαννίδη και σουτ του Γκουρομπίνου από πλεονεκτική θέση. Πριν την ανάπαυλα, μια πολύ καλή στιγμή είχαν όμως και οι φιλοξενούμενοι, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καπετάνι,ο Φουσίκας από το ύψος του πέναλτι έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησει με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους του Νίκου Φακίτσα, καθώς στο 54ο λεπτό, ο Μαρδάνης ανέτρεψε τον Τασιούλη εντός της περιοχής με τον ο Κοντοθανάση να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και να ευστοχεί, ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Από εκεί και έπειτα η Δόξα προσπάθησε να πάρει τη νίκη, έχοντας δύο καλές στιγμές και πάλι με τους Ιωαννίδη και Γκουρομπίνο με την τελική τους προσπάθεια να περνά άουτ.

Ότι όμως δεν έκαναν οι γηπεδούχοι, έκανε ο Παναγιώτης Φουσίκας στο 88′, όταν μετά από σουτ του Σαμπάνη μέσα από τη μεγάη περιοχή, ο Χαλκιάς απέκρουσε ασθενές με τη μπάλα να στρώνεται στον, πλέον, “συνήθη ύποπτο” ο οποίος παίρνοντας το ριμπάουντ και με καρφωτή κεφαλιά έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Χαλκιάς, Γκουρομπίνος, Καρακώστας, Ιωαννίδης, Καρατζιόλης, Σαπουνάς, Σεΐζης, Μίσιος (75′ Τσάτσος), Τασιούλης (84′ Μανάκαρης), Κοντοθανάσης, Ξεφτέρης.

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Αποστόλης Έξαρχος): Μαρδάνης, Σαμαράς, Λίτσιος, Έξαρχος Γ., Μάρκου Β. (54′ Λίταινας Μ.), Έξαρχος Θ., Κοτρώνης, Καπετάνι, Σαμπάνης, Λίταινας, Φουσίκας (88′ Έξαροχς Β.).