Εκκωφαντικός Δωτιέας Αγιάς, σταμάτησε στα οκτώ γκολ με το Αβέρωφ!

Την μεγαλύτερη νίκη σε σκορ σημείωσε ο Δωτιέας Αγιάς στην 12η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΝ Λάρισας και ίσως μία από τις μεγαλύτερες της χρονιάς, καθώς επιβλήθηκε με σκορ, 8 – 1 του ΠΑΟΛ Αβέρωφ το απόγευμα του Σαββάτου (18/12)!

Ο Δωτιέας Αγιάς που παραμένει στο μείον από τον Οικονόμο Τσαριτσάνης και την πρώτη θέση της βαθμολογίας, έφθασε τους τριάντα βαθμούς και το συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου συνεχίζει σταθερά προς τον στόχο που έχει θέσει από την αρχή της χρονιάς.

Στον αντίποδα, η ομάδα των Φώτη Πλίτση – Γιώργου Παπαντωνίου παρά του ότι προηγήθηκε στον αγώνα, δεν κράτησε το υπέρ του σκορ και έμεινε στους τέσσερις βαθμούς και την προτελευταία θέση της βαθμολογίας…

Στο 18ο λεπτό ο Ζήκος «άνοιξε» το σκορ για τους γηπεδούχους και ο Δημήτρης Δημολιός ισορρόπησε το σκορ στο 27′ με γκολ για το 1 – 1.

Την σκυτάλη στα γκολ πήρε ο Στέλιος Πατσιωτός που με τρία δικά του γκολ ο Δωτιέας Αγιάς πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του, 1 – 4 και ο ίδιος πέτυχε χατ – τρικ (30′, 39′ και 45′), το πρώτο για φέτος!

Στην επανάληψη, ο Πέτρος Φουκαλάς βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα δύο φορές (53′ και 59′) σημειώνοντας έτσι το 1 – 6, ενώ σκόραρε και ο Γιώργος Λεσάι δύο φορές στο τέλος και πιο συγκεκριμένα (77′ και 90′) για το τελικό, 1 – 8!

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Φώτης Πλίτσης – Γιώργος Παπαντωνίου): Μάνος (20′ λ.τ. Τζήκας), Τσούτσος (75′ λ.τ. Σδράλης), Σπανός (75′ Γκανάς), Γραμμένος, Παπαναστασούλης, Σπαρτής, Γκουγκουλιάς (75′ Ράπτης), Κανιούρας (50′ λ.τ. Αποστόλου), Ντέκας, Ζήκος, Μπέης.

Δωτιέας Αγιάς (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης (70′ Βουγιουρδής), Τσακάλι (76′ Κόκκινος), Μάνικος, Δημολιός, Γκατζούλης, Χατζής, Ντακούλας, Λεσάι, Πατσιωτός (46′ Φουκαλάς), Μπλατσέρης (46′ Μαντσέ), Κορλός (46′ Μαλαχτάρης).