Εμφατική νίκη και πρωτιά!

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Α’ 1 ΕΠΣ Λάρισας βρίσκεται η Προοδευτική Βερδικούσιας, μετά και την εύκολη νίκη με 5 – 0 επί της Ακαδημίας Τυρνάβου για τη 4η αγωνιστική.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Προοδευτική Βερδικούσιας επέβαλλε τον ρυθμό της και πήρε τα ηνία του ματς. Καθώς μόλις στο 4ο λεπτό, ο Νίκος Οικονόμου του Γεωργίου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» ξανά. Αυτή τη φορά ο Δημήτρης Μιχαλές στο 33′ από σέντρα του Νίκου Οικονόμου του Αθανασίου ήταν αυτός που σκόραρε και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στην επανάληψη τώρα η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την Βερδικούσια να «καθαρίζει» το ματς. Στο 74ο λεπτό, ο Νίκος Οικονόμου του Αθανασίου νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0.

Ενώ στο 85′, ο Θάνος Δημήρης χρίστηκε και αυτός σκόρερ, για το 4 – 0 με διαγώνιο σουτ για την ομάδα του. Την τελευταία… «πινελιά» στον αγώνα έβαλε ο ίδιος παίκτης στο 89′ διαμορφώνοντας το τελικό 5 – 0.

Προοδευτική Βερδικούσιας (Κώστας Μπακλαβάς): Δαούλας Δ., Χαράλαμπος, Οικονόμου Ν. Γ., Συνάπαλος Μ., Στατήρης (75′ Δήμκος Αθ.), Δαούλας Ευθ. (65′ Δημήρης), Κουζιώνης, Καρκατσέλας Σ., Οικονόμου Ν. Αθ. (75′ Φραγκογούλας Δ.), Μιχαλές (75′ Μπακλαβάς), Καρκατσέλας Ν. (65′ Μπαρούτας).

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Τσούκας, Πλιάτσικας (46′ Βαενάς), Πότσης (75′ Γούσιας), Παπαχατζής, Ντούρος, Σαμπανλάρι, Παπαγεωργίου (70′ Στατήρης), Πέρπερας Αλ., Στάμου, Βίδρας (46′ Μουστάκας), Νίτσος (75′ Χατζής).