Εμφατική νίκη και πρόκριση για τον Ηρακλή Χάλκης!

Στο πρώτο τους επίσημο ματς για τη νέα αγωνιστική περίοδο, ο Ηρακλής Χάλκης επιβλήθηκε της Θύελλας Ελάτειας με 6 – 3 για την α΄φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ και πήρε τη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ένα ενδιαφέρον ματς διεξήχθη το μεσημέρι του Σαββάτου στο γήπεδο της Χάλκης, εκεί όπου η ομώνυμη ομάδα υποδέχθηκε τον σύλλογο της Ελάτειας.

Με σκορ 6 – 3 λοιπόν το συγκρότημα του Σπύρου Μούτσιου κέρδισε την ομάδα του Θοδωρή Σολωμού και πήρε τη πρόκριση για τη β΄φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Λάρισας…

Στο 5ο λεπτό του αγώνα ο Χρήστος Ρέψης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και σημειώθηκε αυτογκόλ για το 1 – 0 της Χάλκης, ενώ άμεση ήταν η απάντηση της Ελάτειας για το 1 – 1.

Δύο λεπτά μετά, ο Ντινούλης έκανε λάθος στη περιοχή των γηπεδούχων ο Γιώργος Κίτσιος «έκλεψε» τη μπάλα και έκανε τη κάθετη πάσα στον Χρήστο Τσιάκο με τον τελευταίο να πλασάρει και να κερδίζει τον Κατηγιάννη για την ισοφάριση του σκορ.

Στο 17ο λεπτό ο Ηρακλής Χάλκης πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ με το πλασέ του Ρέψη έπειτα από γύρισμα του Γκουγκότη, ενώ στο 22ο λεπτό οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1 με γκολ του Τσάντου.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος η ομάδα του Σπύρου Μούτσιου πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον Τσάντο με πλασέ από ωραία ενέργεια και πάσα του Σωτήρη Βογιατζή.

Στην επανάληψη και στο 60′ ήρθε η σειρά του Λιντέρη να σκοράρει και να σημειώσει το 5 – 1, ενώ ο Χρήστος Βογιατζής έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ και πέτυχε το 6 – 1 με σουτ από θέση βολής στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια του αγώνα ο Χρήστος Τσιάκος σκόραρε δύο φορές (74′, 77′) και σημείωσε χατ – τρικ στον αγώνα, με το τελικό σκορ 6 – 3 να δίνει τη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού στον Ηρακλή Χάλκης.

Ηρακλής Χάλκης (Σπύρος Μούτσιος): Κατηγιάννης, Βογιατζής Σ. (75′ Μακρής), Τζεμολάρι (73′ Νικολούλης), Νικολαΐδης (70′ Βογιατζής Π.), Ντινούλης, Μπακαλούλης, Τσάντος, Βογιατζής Χρ., Γκουγκότης (46′ Λιντέρης), Ρέψης, Καλογιάννης.

Θύελλα Ελάτειας (Θοδωρής Σολωμός): Παναγιωτόπουλος, Κανατζής, Τασιόπουλος (46′ Μικερτζής), Χαλίτσιος (65′ Τζουβάρας), Τσιτώτας, Κίτσιος Γ. Κ. (52′ Τσιάρας), Γκαραγκούνης (70′ Τζουβάρας Σ.), Ζάρας, Κίτσιος Γ. Θ., Τσιάκος, Κίτσιος Κ.