Εντυπωσιακός ο Τύρναβος, προκρίθηκε με «πεντάσφαιρο»!

Μεγάλη νίκη – πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ πανηγύρισε χθες το απόγευμα ο Τύρναβος, όπου επικράτησε στο γήπεδο του του Φαλανιακού με 5 – 2!

Στο ντεμπούτο του Νίκου Αλεξούλη στο πάγκο του Τυρνάβου ως πρώτος προπονητής, έπειτα από τη πρόσληψη του Τάκη Παραφέστα από τον Αχιλλέα Φαρσάλων, ο Τύρναβος πήρε τη πρόκριση με εμφατικό αλλά και εντυπωσιακό τρόπο.

Στο 7ο λεπτό ο Χρήστος Λυγούρας με κεφαλιά ύστερα από τη σέντρα του Δημήτρη Παπαγεωργίου πέτυχε το 0 – 1, ενώ επτά λεπτά αργότερα, μετά από τη πάσα του Δημήτρη Παπαγεωργίου ο Γιώργος Πανταζής έκανε δύο τα τέρματα για τον Φαλανιακό.

Η πρώτη απειλή από τους γηπεδούχους ήρθε στο 27ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαγγέλη Τζιόλα όπου η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Δημήτρη Βάιου.

Στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό, ο Αποστόλης Λιάκος με πλασέ μείωσε σε 1 – 2, ενώ στο 57ο λεπτό ο Βαγγέλης Τζιόλας με σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 73ο λεπτό τώρα, ο Χρήστος Νάτσης ολοκλήρωσε την ανατροπή του σκορ και με ωραίο τελείωμα πέτυχε το 3 – 2, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Γιώργος Καραλής ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4 – 2 με σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Τυρνάβου.

Το τελικό 5 – 2 σημείωσε στο 89ο λεπτό ο Βαγγέλης Τζιόλας με ένα πολύ όμορφο σουτ από τα 40 μέτρα, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ στη χθεσινή αναμέτρηση.

Οι άνθρωποι του Τυρνάβου ευχαριστούν θερμά την επιχείρηση, Κασίδης Α.Ε. και ειδικότερα τον πρώην πρόεδρο του συλλόγου κ. Αχιλλέα Δώκο αλλά και τον προπονητή, Τάκη Παραφέστα για τη προσφορά του στο σύλλογο και του εύχονται δε καλή συνέχεια στη νέα του ομάδα.

Τύρναβος (Νίκος Αλεξούλης): Γραβάνης, Λιάκος (64′ Νάτσης), Καρακάνος (46′ Κοκόμπελης), Αυλογιάρης, Τσατσελάρι Ρ., Βλιώρας, Γανός, Τζιόλας, Πατσιωτός, Μπάκος (87′ Τσατσελάρι Λ.), Τσούτσας (57′ Καραλής).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Σάκης Μαλαμάς): Βάιος, Μαχαίρας, Βαρσάμης, Σουλιώτης, Αλατάς Δ., Μπλέντι, Πανταζής Γ., Πανταζής Ηλ. (60′ Τσακνάκης), Παπαγεωργίου, Αλατάς Ι. (26′ λ.τ. Καρακίτσιος), Λυγούρας Χρ. (71′ Πάνου).