Εντυπωσιακός Πρισακάρου οδηγεί τον Σμόλικα στην άνετη παραμονή!

Σε ένα συναρπαστικό ματς στο γήπεδο της Νέας Πολιτείας, ο Σμόλικας πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Αστραπή με σκορ 4 – 2 για την 7η αγωνιστική των πλέι άουτ στην Α’ ΕΠΣΝ Λάρισας.

Οι «πορτοκαλί» του Γιάννη Σιάρκου υποδέχθηκαν τους «πράσινους» του Γιώργου Μάτου, με το ματς να συμπεριλαμβάνει συνολικά έξι γκολ δίνοντας έτσι και τους τρεις βαθμούς της νίκης στον Σμόλικα.

Νίκη που έδωσε τους τριάντα δύο βαθμούς ήταν αυτή για το συγκρότημα της Φαλάνης, φθάνοντας παράλληλα σε ακόμη ένα βήμα για την άνετη παραμονή στη κατηγορία, σε ματς που ο Στέφανος Πρισακάρου έκανε «όργια» και έδωσε στον Σμόλικα μία νέα νίκη!

Από την άλλη, η ομάδα της Αστραπής Ν. Πολιτείας παρέμεινε στους οκτώ βαθμούς και την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Στο 8ο λεπτό ο Χριστακέας βρήκε με κάθετη πάσα τον Στέφανο Πρισακάρου και ο υψηλόσωμος επιθετικός σκόραρε για το 0 – 1, με τον Βρούβα να φέρνει το ματς στα ίσια στο 35′ για λογαριασμό των γηπεδούχων.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Αυτή την φορά, ο Στέφανος Πρισακάρου πέτυχε το 1 – 2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, πέναλτι το οποίο και κέρδισε ο Καρυώτης μετά από υπόδειξη του κ. Νίτσα.

Στην επανάληψη τώρα και στο 52′, η Αστραπή Ν. Πολιτείας έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς με την νέα ισοφάριση του σκορ, καθώς ο πολύπειρος μεσοεπιθετικός, Τάσος Κυριάκος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ για το 2 – 2.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Σμόλικας έχασε μοναδική ευκαιρία για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, ο σκόρερ των «πρασίνων», Πρισακάρου τροφοδότησε την μπάλα στον Δημήτρη Μανακούσιο κι εκείνος με πλασέ για το «σίγουρο γκολ» έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ωστόσο, στο 59ο λεπτό συνέβη η ίδια ακριβώς φάση για την ομάδα του Γιώργου Μάτου, με τον Δημήτρη Μανακούσιο να πετυχαίνει αυτή τη φορά το γκολ για το 2 – 3 μετά την έξοχη ενέργεια και πάσα του Στέφανου Πρισακάρου.

Στο 61ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Νίκος Πρίφτης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον κ. Νίτσα και ο κεντρικός αμυντικός του Σμόλικα πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Αυτό, δεν πτόησε όμως τον Σμόλικα που πέτυχε και 4ο γκολ στο 71′ με την νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πρισακάρου που «σφράγισε» παράλληλα και την κατάκτηση της νίκης. Γκολ το οποίο και έδωσε το χατ – τρικ στον χαρισματικό επιθετικό των φιλοξενουμένων για το τελικό 2 – 4!

Αστραπή Ν. Πολιτείας (Γιάννης Σιάρκος): Φαρμάκας, Κυρίτσης, Σκόμπας, Κατσιάνος, Παπανικολάου, Κολλάτος, Φίλης, Φασούλας, Καλτσάς, Κυριάκος, Βρούβας.

Σμόλικας Φαλάνης (Γιώργος Μάτος): Παπαγιάννης, Λιάκος, Τάφα, Πρίφτης, Περδίκης, Λάλλος, Παπαθανασίου (46′ Μανακούσιος Δ.), Χριστακέας (80′ Χαζίζι), Καρυώτης, Κόκκινος (70′ Παπαγεωργίου), Πρισακάρου.