“Εξάσφαιρη” πρόκριση με “πιστολέρο” Ντε Λα Ρόσα

Παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που τους χωρίζει μια κατηγορία διεξήχθη στα πλαίσια της 3ης φάσης του κυπέλλου της ΕΠΣ Λάρισας μεταξύ των Αμπελόκηπων και της Δόξας Ομορφοχωρίου, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με το “εκκωφαντικό” 6 – 0.

Γράφει ο Βασίλης Κοσμίδης

Οι δύο ομάδες κινήθηκαν με αντιστρόφως ανάλογες κατευθύνσεις στο μεταγραφικό παζάρι καθώς οι μεν γηπεδούχοι ανέβηκαν ποιοτικά επίπεδο ενώ από την άλλη η φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές πολύτιμες μονάδες σε σχέση με τη περσινή χρονιά. Με το τελικό αποτέλεσμα να μιλάει από μόνο του για το ποία ομάδα κυριάρχησε και έναν ασταμάτητο Ντέιβιντ Ντε Λα Ρόσα να σημειώνει χατ – τρικ .Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται τόσο για την αποβολή του Τζαλαμπύρα όσο και για τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα που δέχθηκαν οι παίκτες χωρίς να βγάλει ο διαιτητής Χύτος κάποια κάρτα από το τσεπάκι του καθώς και για το πρώτο γκολ καθώς φαίνεται να είναι εκτεθειμένος ο σκόρερ Τσάκε.

10701953_649014668550828_906621135989200949_n (Αντιγραφή)

Τα πρώτα τριάντα λεπτά του παιχνιδιού κύλησαν με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε ένα παιχνίδι κατοχής με τους “κόκκινους” να κερδίζουν κάποια μέτρα στο γήπεδο.Στα επόμενα λεπτά ξεκίνησε η πολιορκία των γηπεδούχων με τους παίκτες της Δόξας να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο.

Αρχικά, μέσα σε τρία λεπτά ,στο διάστημα 32′ με 35′ ,οι Μπίμπα και Μπλάνας χάσανε δύο κλάσσικες ευκαιρίες για γκολ με τον Μπίτη εξουδετερωμένο στην εστία του. Στο 37 όμως ο Τσάκε δε λάθεψε και από κοντά έκανε το 1 – 0 ,καθώς με πλασέ από τα αριστερά νίκησε το Μπίτη. Το σκορ διατηρήθηκε και στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους.

1426707_649014525217509_8954559574292989516_n (Αντιγραφή)

Στο δεύτερο  ημίχρονο οι “κόκκινοι” και με ένα Ντε Λα Ρόσα να τους κάνει πραγματικά ότι θέλει ,οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μια εμφατική νίκη.
Αρχικά ,ο Ντε Λα Ρόσα διέσχισε από αριστερά κάποια μέτρα και με περίσσια άνεση έκανε το πλασέ και το 2 – 0 για λογαριασμό των γηπεδούχων στο 52ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης θα διπλασιάσει τα τέρματά του, καθώς μετά από λάθος των αμυντικών των γηπεδούχων, ο επιθετικός των Αμπελώκηπων πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε το 3 – 0. Ενώ στο 68′ ο Ντε Λα Ρόσα αποφάσισε να τελειώνει από νωρίς – νωρίς το παιχνίδι ,καθώς μετά από ενέργεια του Μπίμπα από τα δεξιά ,ο Δομικανός επιθετικός θα γίνει αποδέκτης και χωρίς να διστάσει θα κάνει το σουτ από κοντά και το 4 – 0 και ολοκληρώνοντας ο παίκτης το “χατ –  τρικ” του.

10574386_649014495217512_4059268488732369493_n (Αντιγραφή)

Στο 72′ πανομοιότυπο με το τέταρτο θα είναι και το πέμπτο γκολ με το Τριτάρη να “σερβίρει” και το Μπλάνα από κοντά να σκοράρει και να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 5 – 0. Το τελικό σκορ σφράγισε με μια εξαιρετική έμπνευση ο Τριτάρης ,με τον παίκτη να γίνετε αποδέκτης της μπάλας μετά από ελεύθερο του Μπίτη και τον τερματοφύλακα να βρίσκεται εκτός θέσης, ο Τριτάρης με ένα “κεραυνό” από τα σαράντα μέτρα διαμόρφωσε το τελικό 6 – 0.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 2014 - 2015 - ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Αμπελώκηποι (Άκης Ταυλαρίδης): Κακαρδάκης, Τζιώγκας, Τσάκε (39′ λ.τ. Τσάκε Ε.), Γούτος, Μπλάνας Ν., Ραχοβίτης, Μπίμπα, Μπλάνας Γ., Ντε Λα Ρόσα, Τριτάρης, Ποντίκας (72′ Μπαμπάτσιας).

ΟΜΟΡΦΟΧΩΡΙ 2014 - 2015 - ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Δόξα Ομορφοχωρίου (Χρήστος Ντικολιανίδης): Μπίτης, Τσιάμης (63′ Μωραίτης), Κουρούκας, Ρουμελιώτης, Σκέτζας, Βιλανάκης, Πασχαλίδης (80′ Τσιάμης Μ.), Χριστοδούλου Στ., Χριστοδούλου Ρ., Χριστοδούλου Κ., Τζήμουλας.

10294379_649014078550887_5253836971442528874_n (Αντιγραφή)