«Εξάσφαιρος» με το «καλημέρα» ο Φαλανιακός!

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο άνοιξε τη σεζόν ο Φαλανιακός, επικρατώντας στο «Κουκουλίτσιος – Μουσιάρης» του νεοφώτιστου, Πύρρου Βορειοηπειρωτών Λάρισας, με το εντυπωσιακό 6 – 1.

Δεν ξεκίνησε μονάχα για τον Φαλανιακό με το καλύτερο δυνατό τρόπο η σεζόν. Και φυσικά ο λόγος για τον Κώστα Νεμπεγλέρα που κάθισε για πρώτη φορά σε προπονητικό πάγκο, βλέποντας την ομάδα του να «πετά φωτιές» με την εκκίνηση του νέου απαιτητικού πρωταθλήματος της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Μόλις στο 12′ ο περσινός πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Τσιάκος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Αποστόλη Νάστα στο 17′ να διπλασιάζει τα τέρματα για τους Φαλανιώτες.

Στο 38′ η παλιά «καραβάνα» που ακούει στο όνομα, Άλκης Νικούλης μείωσε προσωρινά σε 1 – 2, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 55′ ο Βασίλης Λυγούρας έδωσε και πάλι «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του Κώστα Νεμπεγλέρα, ενώ με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Τσιάκος έκανε δύο τα τέρματά του στην αναμέτρηση, πετυχαίνοντας το 1 – 4.

Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Φαλανιακού έδωσε στο 69′ ο Αποστόλης Νάστας, ενώ το τελικό 1 – 6 διαμόρφωσε στο 77ο λεπτό ο Βασίλης Λόλας.

Πύρρος Βορειοηπειρωτών Λάρισας (Δημήτρης Βλάχος): Ξύτσας, Τσιρογιάννης, Μάρης, Ακρίβος (65′ Λέτσιος), Κυπαρίσσης (67΄Αλιάι), Σουλάι (65′ Τσάκουλης Π.), Φουρκιώτης, Σάρρα, Γιώργης, Παρασκευούδης (2′ λ.τ. Νησίδης (52′ λ.τ. Βύρλας)), Νικούλης.

Φαλανιακός (Κώστας Νεμπεγλέρας): Ντιντής, Πανταζής Ηλ., Ντανίκας (79′ Κακανούλιας), Γιαννακόπουλος, Πανταζής Γ. (67′ λ.τ. Κολοβός), Λυγούρας Β. (69′ Πανταζής Μ.), Αντωνόπουλος, Μπλέντι, Νάστας (80′ Φατούρας), Λόλας (80′ Λυγούρας Χρ.), Τσιάκος.