Επέστρεψαν τα «χαμόγελα» στην Αμπελιά

Μετά από τρία συνεχόμενα ατυχή αποτελέσματα, η Αμπελιά επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και τις νίκες, μιας και κέρδισε το Αβέρωφ εντός έδρας με σκορ 3 – 1.

Η ομάδα του Δημήτρη Βλάχου υποδέχθηκε το λαρισινό συγκρότημα και επικράτησε για τη 6η αγωνιστική των πλέι άουτ, κατακτώντας μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

Αποτέλεσμα αυτού, η Αμπελιά να φθάσει τους είκοσι επτά βαθμούς και συνεχίζει στην 7η θέση, μία θέση πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στον αντίποδα, το συγκρότημα του Φώτη Πλίτση δεν αποκόμισε κάτι θετικό από τον αγώνα στην Αμπελιά και έμεινε στην 10η θέση έχοντας δέκα τέσσερις βαθμούς.

Μόλις στο 8ο λεπτό του αγώνα ο Καρατζούκος με δικό του γκολ έβαλε την Αμπελιά μπροστά στο σκορ και ο Αντωνίου σκόραρε για το 2 – 0 στο 20ο λεπτό, με το 2 – 0 να αποτελεί και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 65ο λεπτό, οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» την κατάκτηση της νίκης και των τριών βαθμών με την όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πετράκη για το 3 – 0, με τον Γιαννούλα να μειώνει σε 3 – 1 στο 80′ για το τελικό αποτέλεσμα.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Δημήτρης Βλάχος): Παπαγούλας, Αντωνίου, Νικολακούλης, Χάμος, Κοτρώτσιος Χρ., Χατζής, Χύσα, Τσαπατώρης, Μπλάντας (70′ Γαλάνης), Καρατζούκος, Πετράκης.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Φώτης Πλίτσης): Τζήκας, Στεργίου, Μπαντέλας, Βαρσάμης, Σπαρτής, Γκουγκουλιάς, Κουτζαηλίας (78′ Γκιόσα), Παπαναστασούλης (62′ Χότζα), Ζήκος (62′ Γιαννούλας), Μπέης (78′ Σδράλης), Κουτσογιάννης (40′ λ.τ. Γιαννούκας).