Επαγγελματική νίκη ο Δωτιέας

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε ο Δωτιέας Αγιάς τις υποχρεώσεις του στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισας της μετά-Covid εποχής, κερδίζοντας με 2 – 0 τη Δόξα Βλαχογιαννίου στο γήπεδο της Αγιάς.

Το σκορ για τους γηπεδούχους, διώχνοντας το άγχος από τα πόδια των παικτών του Δωτιέα, άνοιξε μόλις στο 21ο λεπτό, ο Κώστας Χατζής. Ο Θωμάς Τσιρογιάννης εκτέλεσε φάουλ και ο Κώστας Χατζής με «ψαλιδάκι» πέτυχε το 1 – 0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα για την ισοφάριση, την οποία όμως και δεν πέτυχαν έπειτα από ένα «εκρηκτικό» σχεδόν τέταρτο, στο οποίο Αλεξίου, Γελαλής και Σωκράτης Φακίτσας, δεν κατάφεραν να κερδίσουν σε κανένα σημείο τον Βασίλη Μάλτζαρη, ο οποίος και κράτησε το μηδέν στην εστία του όπου χρειάστηκε.

Τη νίκη για τους γηπεδούχους «κλείδωσε» εν τέλει στο 78ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Θωμάς Τσιρογιάννης. Την παράβαση είχε κερδίσει νωρίτερα ο Κώστας Μακρής, ο οποίος και ανατράπηκε από τον Λαζαρίδη.

Δωτιέας Αγιάς (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Τσακάλι, Σούλι, Παππάς, Δημολιός, Ντακούλας (Κόκκινος), Παπαγιαννούλης (Σπετίμ), Χατζής (Φουκαλάς), Τσιρογιάννης (Βλάχος), Μακρής, Πατσιωτός (Τσιάμης).

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Λαζαρίδης, Πατσής, Παληγιάννης, Φράντζας, Τσιάρας, Λάκης (87′ Παπανικολάου), Αλεξίου, Κοντοθανάσης, Φακίτσας Σ. (56′ Θάνος), Γελαλής, Ιγγλέζος.