Επιστροφή στις νίκες για τον Δωτιέα

Μετά από δύο σερί ήττες, ο Δωτιέας Αγιάς κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης, καθώς νίκησε εντός έδρας με 3 – 1 την ουραγό Πελασγιώτιδα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Λάρισας.

Καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι δεν θα μπορούσαν να είχαν επιλέξει οι γηπεδούχοι, οι οποίοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με ένα γκολ από τα… αποδυτήρια. Και αυτό γιατί μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Φουρίκης από θέση βολής, μετά από συνεργασία των Πασχαλίδη και Λαβαντσιώτη και ασίστ του τελευταίου, με ιδανικό τελείωμα, νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έκανε το 1 – 0 για τον Δωτιέα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Δωτιέας Αγιάς με τον ίδιο πρωταγωνιστή του πρώτου τέρματος κατάφερε να δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις στο προβάδισμά του. Διότι πιο συγκεκριμένα, στο 59ο λεπτό του ο Φουρίκης, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς με σουτ μέσα από τη περιοχή από ωραία μπαλιά του Λαβαντσιώτη, διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων δίνοντάς τους ξεκάθαρο προβάδισμα και για τη νίκη.

Όμως η Πελασγιώτιδα εφτά λεπτά μετά, έβγαλε αντίδραση. Και ο Πετράκης στο 66′ συγκεκριμένα δεν άφησε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε να πάει χαμένη και μείωσε σε 2 – 1 δίνοντας έτσι νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη ακόμη, ενώ ο Πατέτσιος όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρών. Καθώς στο 89′ ο Γκουντίκας από κοντά με κεφαλιά, μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Φουρίκη, σκόραρε και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 3 – 1.