Επιστροφή στις νίκες για τον Φαλανιακό

Έπειτα από μία ισοπαλία και μία ήττα στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές, ο Φαλανιακός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και τις νίκες το μεσημέρι της Κυριακής (10/04), μιας και κέρδισε τον Παναγροτικό Νίκαιας με σκορ 2 – 1.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Κώστα Νεμπεγλέρα πήραν την εκτός έδρας νίκη τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος, με τον Φαλανιακό να συνεχίζει στην 3η θέση της βαθμολογίας έχοντας πενήντα έξι βαθμούς.

Από την άλλη, οι «πράσινοι» του Χρήστου Καπελιάνη παρέμειναν στην 6η θέση των πλέι οφ με τριάντα δύο βαθμούς παρά την προσπάθεια που έκαναν για θετικό αποτέλεσμα στο εντός έδρας αυτό παιχνίδι.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο Βασίλης Λόλας «άνοιξε» το σκορ και ο Φαλανιακός πήρε το προβάδισμα για το 0 – 1 στο πρώτο ημίχρονο με πλασέ από πλεονεκτική θέση για γκολ.

Στο δεύτερο μέρος και στο 63′ ο Αχιλλέας Γκουντίκας έφερε το ματς στα ίσια με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και έδωσε νέο ενδιαφέρον ενόψει και της συνέχειας, ενώ ο ίδιος νωρίτερα και στο πρώτο ημίχρονο είχε δοκάρι σε προσπάθεια του.

Μίας συνέχειας που ο Μούτσα Μπλέντι σκόραρε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 74ο λεπτό που είχε και δοκάρι στο 50′, πέναλτι που κέρδισε ο Ηλίας Πανταζής και ο Φαλανιακός έφυγε από την Νίκαια με το υπέρ του σκορ (2 – 1) αλλά και τους τρεις βαθμούς της νίκης…

Παναγροτικός Νίκαιας (Χρήστος Καπελιάνης): Κωνσταντίνου, Σέτζας, Ψαρούλης, Ακρίβος (60′ Τσούρρα), Περήφανος, Χουσενάι, Τσιάρας, Δημητρόπουλος, Γκουντίκας, Χριστοδούλου, Ανυφαντής (78′ Γκερλιώτης).

Φαλανιακός (Κώστας Νεμπεγλέρας – Κώστας Λιάπης): Κουτσογιαννούλης, Καραμπούζης (86′ Γιαννακόπουλος), Πανταζής Ηλ., Σιάτρας, Λάιος, Μπλέντι Σ., Παπαγεωργίου (86′ Νάστας), Αντωνόπουλος, Γκιουρσάνης, Μπλέντι Μ., Λόλας.