Επιστροφή στις νίκες για το Βλαχογιάννι

Η Δόξα Βλαχογιαννίου κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Κίσσαβου Συκουρίου, επικρατώντας με 3 – 1 εντός έδρας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Λάρισας.

Έτσι οι γηπεδούχοι στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, επέστρεψαν στις νίκες, μετά από διάλειμμα δύο αγωνιστικών και τη νίκη στη πρεμιέρα επί του Παναγροτικού Νίκαιας, φτάνοντας συνολικά τους έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα. Το Συκούριο από την άλλη παρέμεινε στους τέσσερεις βαθμούς, γνωρίζοντας τη δεύτερη του συνεχόμενη ήττα.

Το Βλαχογιάννι, ήταν αυτό που κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες του σε γκολ. Λίγο μετά το πέρας του πρώτου ημιώρου στην αναμέτρηση και συγκεκριμένα στο 34ο λεπτό, ο Κυπαρίσσης δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα, σημάδεψε σωστά και «άνοιξε» το σκορ για την ομάδα του.

Μάλιστα αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος τώρα και σχεδόν με το… «καλημέρα» της «επανάληψης» οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Μετά από παράβαση πάνω στον Αλεξίου στη περιοχή του Συκουρίου, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γελαλής, δεν λάθεψε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 – 0.

Η αντίδραση του Κίσσαβου Συκουρίου ήρθε λίγο αργότερα και μάλιστα με το ίδιο…«νόμισμα». Καθώς στο 76ο λεπτό ο Φαρμάκας κέρδισε πέναλτι και ο Ραμάι ήταν αυτός που από την άσπρη βούλα σημάδεψε σωστά μειώνοντας σε 2 – 1, δίνοντας έτσι με αυτόν τον τρόπο νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ωστόσο η Δόξα Βλαχογιαννίου παρουσιάστηκε ψύχραιμη, συνήλθε γρήγορα και μάλιστα μόλις δύο λεπτά αργότερα, έφερε και πάλι το προβάδισμα της στα δύο γκολ. «Δράστης» ήταν ο Ιωαννίδης, ο οποίος πήρε τη «σκυτάλη» στα γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 3 – 1 στη νίκη για την ομάδα του με πλασέ μέσα από την περιοχή.