Επιστροφή στις νίκες

Ο Αετός Αμυγδαλέας επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από τρεις αγωνιστικές επικρατώντας με 3 – 1 του Τοξότη Λάρισας εντός έδρας και τον νίκησε για δεύτερη φορά φέτος μετά το 0 – 1 στο “Κουκουλίτσιος – Μουσιάρης” στον πρώτο γύρο. Η ομάδα του Ηλία Αρβανίτη μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλο ένα στο δεύτερο έφτασε στην ανατροπή και την πολύτιμη νίκη στην μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία.

Η πρώτη καλή στιγμή στο μας ήρθε στο 10ο λεπτό για τους γηπεδούχους, όταν ο Σίουτας Δ.Β. από καλή θέση σούταρε άουτ.

Η επόμενη καλή φάση του αγώνα ήρθε στο 23′ και ήταν το γκολ του Τοξότη, με τον Πεζή να σκοράρει με δυνατό σουτ για το 0 – 1. Βέβαια, η απάντηση του Αετού ήταν σχεδόν άμεση, αφού στο 34′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μοσχοβίτη ο Μπρούτσος βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα στέλνοντάς την στο δοκάρι, για να έρθει τελικά ο Αρσένης Μπάγκας να την στείλει στα δίχτυα για το 1 – 1.

Στο 37′ ο Αετός είχε την ευκαιρία να πάρει και το προβάδισμα, αλλά ο Μοσχοβίτης στάθηκε άτυχος, αφού στην προσπάθειά του η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ότι δεν κατάφερε όμως ο Μοσχοβίτης, το πέτυχε πέντε λεπτά αργότερα ο Ανδριανόπουλος, που μετά από σέντρα του Καψούρη από δεξιά πέτυχε το 2 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χρήστος Γκάτας πέρασε στο παιχνίδι τον Γιώργο Τσανά προκειμένου να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, ωστόσο ο βραχύσωμος επιθετικός δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι στα 33′ που αγωνίστηκε. Ο Τοξότης έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες με τους Μπαλογιάννη, Πεζή και Τσανά, αλλά μέχρι εκεί.

Η Αμυγδαλέα σφράγισε την νίκη της στο 72′, όταν μετά από κόρνερ του Καψούρη οι αμυντικοί έδιωξαν ασθενώς και ο Παπακωστούλης με ένα δυνατό μονοκόμματο σουτ κάρφωσε την μπάλα στο παραθυράκι του Μπρούτσου για το τελικό 3 – 1.

Αετός Αμυγδαλέας (Ηλίας Αρβανίτης): Τέρπος, Μπάγκας Αρ., Παπαδημητρίου, Παπακωστούλης (82′ Μπάγκας Αχ.), Μητράκας, Καψούρης, Σιούτας Δ.Σ. (47′ Μαυρουδής), Μοσχοβίτης, Ανδριανόπουλος, Γραμμένος, Σιούτας Δ.Β.

Τοξότης Λάρισας (Χρήστος Γκάτας): Μπρούτσος, Καραλής, Τσακνάκης, Σπαρτής, Φαρμάκας (76′ Γκαραβέλης), Κουδουμάκης, Μαγκούτας, Ντόντος (68′ Ταμανάκιας), Πεζής, Μπαλογιάννης, Τσέλα (57′ Τσανάς).