Εύκολα στο δεύτερο ο Φαλανιακός!

Με όλα του τα γκολ να τα σημειώνει στο δεύτερο μέρος, ο Φαλανιακός πέρασε από τους Γόννους, επικρατώντας με 2 – 0 για τη 4η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Λάρισας.

Αυτή ήταν και η τρίτη νίκη σε τέσσερα ματς για τον Φαλανιακό, ο οποίος μετρά και μία ισοπαλία, έχοντας φτάση ήδη τους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Από την άλλη ο Όλυμπος Γόννων μετρά ήδη την 4η του ήττα, χωρίς να έχει καταφέρει να μαζέψει βαθμό φέτος.

Ο Φαλανιακός ήταν αυτός που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στην αρχή του παιχνιδιού, χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή. Ενώ κόντρα στη ροή οι Γόννοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι.

Στο 22′ εκτέλεση φάουλ του Σερίφη από μακρινή απόσταση, ο Ντιντής, απέκρουσε αλλά ταυτόχρονα κέρδισε και ταυτόχρονα το επιθετικό φάουλ. Ενώ με φάουλ απάντησαν και οι… φιλοξενούμενοι.

Στο 34′ ο Τσιάκος από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, εκτέλεσε απευθείας, αλλά ο Παπαζήσης εντυπωσιακά έπεσε και απέκρουσε σε κόρνερ! Μάλιστα για τον Φαλανιακό χάθηκε ακόμα μια καλή στιγμή.

Πέντε λεπτά μετά, ο Αντωνόπουλος έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ από τα τριάντα μέτρα, όμως ατύχησε βλέποντας τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι! Έτσι, το πρώτο μέρος του αγώνα ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο αποτελεσματικοί. Στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Λόλας εκμεταλλεύτηκε τη “σύγχυση” της αντίπαλης άμυνας, μετά από απόκρουση του γκολκίπερ, και από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 1!

Μάλιστα ο Φαλανιακός οχτώ λεπτά αργότερα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Νάστας λοιπόν στο 58′ εκτέλεσε κόρνερ και ο Σέσι Μπλέντι με όμορφη κεφαλιά σκόραρε και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0 – 2. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Φαλανιακός πανηγύρισε το “διπλό”.

Όλυμπος Γόννων (Δημήτρης Κωστής): Παπαζήσης, Τσίκας, Γκουγκουλιάς, Μπουμπούλης Α., Ριζούλης, Σερίφης (80′ Γκαγκανάσιος), Λιόγκας (64′ Μελάι), Ζαϊρές (80′ Φραχόλι), Μπουμπούλης Ε., Κόκρας, Ιμετάι.

Φαλανιακός (Κώστας Νεμπεγλέρας): Ντιντής, Πανταζής Μ. (80′ Φατούρας), Καρακίτσιος, Κολοβός (46′ Παπαδόπουλος), Γιαννακόπουλος, Λύγουρας Β., Αντωνόπουλος, Σέσι, Λόλας (74′ Λύγουρας Χ.), Τσιάκος (67′ Πανταζής Θ.), Νάστας (67′ Ντανίκας).