Εύκολο απόγευμα για ΕΑΛ

Η ΕΑΛ νωρίς σήμερα το απόγευμα φιλοξένησε τους Ίκαρους στο πλαίσιο της 5ης Αγωνιστικής ημέρας της Α’1 ΕΣΚΑΘ στο κλειστό του Αλκαζάρ, σε μια αναμέτρηση όπου οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στο τέλος πανηγύρισαν την νίκη έχοντας σε καλύτερη μέρα τον Γκόβαρη με 16 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ΕΑΛ, παίρνοντας από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο κεφάλι στο σκορ, και ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με την φωτεινή πινακίδα να δείχνει 20 – 15.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αναλογικά την απόδοση τους και κατάφεραν να οδηγήσουν το παιχνίδι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με σκορ 35 – 22, ένα αποτέλεσμα το οποίο και δύσκολα θα μπορούσαν να ανατρέψουν στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι.

Στην επανάληψη οι Ίκαροι προσπάθησαν να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ, δίχως να καταφέρουν να ανατρέψουν κάτι αισθητά, με το μόνο που μπόρεσαν, να είναι η μείωση του σκορ σε 48 – 39, με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Το καλό πρόσωπο των φιλοξενουμένων δεν συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου και «γκρέμισαν» τις όσες ελπίδες είχαν δημιουργήσει στους φίλους τους που ακολούθησαν την ομάδα από την Τρίκαλα, για το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς η διαφορά άνοιξε κι’ άλλο, διαμορφώνοντας έτσι και το τελικό 66 – 51.