Ησυχία… πρώτη ήττα για Ανάβρα

Ποδοσφαιρική αναμέτρηση, που άξιζε να παρακολουθήσει ο καθένας, εξελίχθηκε στο γήπεδο της Νέας Πολιτείας με την Ομόνοια να υποδέχεται την Προοδευτική Ανάβρας και να την κερδίζει με 1 – 0. “Δράστης” για τη νεανική ομάδα, ο Γιάννης Σταυρόπουλος που είχε περάσει ως αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Έτσι η Ομόνοια κατάφερε και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Από την άλλη η ομάδα της Ανάβρας που βρισκόταν και στη δεύτερη θέση πριν την έναρξη του αγώνα, σίγουρα τα έχει και με την επιθετική της δυστοκία, καθώς στο τέλος πάντα κάτι “χάλαγε”

Στο 13ο λεπτό η μπάλα έφτασε στον Γάκη για τους φιλοξενούμενους, μετά την λάθος εκτίμηση του Σαρακατσάνη, αλλά ο ποδοσφαιριστής με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα έστειλε τη μπάλα άουτ. Για να χάσει νέα ευκαιρία ένα λεπτό μετά, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να σουτάρει από καλή θέση άουτ.

Στο 19′ ο Δημητρέλης, απάντησε στις χαμένες φάσεις των φιλοξενούμενων, αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Τσικόπουλος.

Καλύτεροι η Προοδευτική, στο πρώτο μέρος καθώς η Ομόνοια είχε χάσει το χώρο του κέντρου. Έτσι στο 21′ ο Καραφίλι βγήκε στην πλάτη της άμυνας, προλαβαίνοντας και την έξοδο του τερματοφύλακα, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Ενώ στο 26′ ο Γκιόσι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε πάνω σε συμπαίκτη του και συγκεκριμένα στον Τριανταφύλλου, με το σουτ του τελευταίου να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η ομάδα της Ανάβρας, μπήκε και πάλι πιο δυνατά και στο 48′ ο Καραφίλι τροφοδότησε από τα αριστερά προς την περιοχή, υπήρξε ασυνεννοησία μεταξύ Τσεκούρα και Σαρακατσάνη, αλλά ο Μπελιάς δεν το εκμεταλλεύτηκε και πλάσαρε άουτ.

Στο 57ο λεπτό ο Δημητρέλης έκλεψε τη μπάλα απ’ τον Τριανταφύλλου, αλλά το σουτ που δοκίμασε από πολύ πλάγια θέση και αριστερά μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας.

Στο 67′ και πάλι οι φιλοξενούμενοι στο επίκεντρο. Ο Γάκης σέντραρε από τα δεξιά, με την μπάλα να να φτάνει στην καρδιά της άμυνας, εκεί όπου ο Κατσιούλης πήδηξε μόνος του αλλά η κεφαλιά πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ενώ τρία λεπτά μετά, ξανά η Ανάβρα χάνει νέα μοναδική ευκαιρία με τον Μπέλια να “μπαίνει” από τα δεξιά, να σπάει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, αλλά ο επερχόμενος Χαϊδούλης πλάσαρε άουτ αν και ο τερματοφύλακας ήταν εξουδετερωμένος.

Η φάση που λειτούργησε ως “εφαλτήριο” για την Ομόνοια σημειώθηκε στο 72ο λεπτό, με τον Μπέλια να βγαίνει τετ –  α – τετ, αλλά ο Σαρακατσάνης απέκρουσε την μπάλα με υπερένταση.

Έτσι οι γηπεδούχοι στο 80′ κατάφεραν ότι προσπαθούσαν ώρα οι ποδοσφαιριστές της Ανάβρας. Οι αμυντικοί της Ομόνοιας γέμισαν προς την επίθεση, με τον Γιάννη Σταυρόπουλο, να εκμεταλλεύεται το λάθος μεταξύ αμυντικών και τερματοφύλακα, κλέβοντας τη μπάλα. Και αφού προχώρησε μερικά μέτρα σε κενή εστία πλάσαρε για το 1 – 0.

Στο τέλος παρά τα “γεμίσματα” των φιλοξενούμενων και την πίεση που άσκησαν, οι παίκτες της Ομόνοιας θα μπορούσαν να “καθαρίσουν” το παιχνίδι. Στο 95′ ο Καραλούλης πήρε τη μπάλα από το κέντρο και έφτασε τετ – α – τετ, αλλά ο Τσικόπουλος απέκρουσε, ενώ ένα λεπτό μετά ο Σταυρόπουλος δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ξανά ο τερματοφύλακας μπλόκαρε, με την αναμέτρηση να λήγει υπέρ των γηπεδούχων.

Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι καθώς στο 81′ ο Μπελιάς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Most Valuable Player… Γιάννης Σταυρόπουλος!

Ο Γιάννης Σταυρόπουλος ήταν η “χρυσή” αλλαγή της αναμέτρησης. Πέρασε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, και κατάφερε με το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης να “χαρίσει” ένα σημαντικό τρίποντο για την ομάδα της Ομόνοιας. Ο ποδοσφαιριστής ξεκίνησε αρχικά από το δεξί άκρο της επίθεσης, ενώ στη συνέχεια μεταφέρθηκε στην κορυφή της επίθεσης. Ενώ έτρεξε αρκετά, κυνηγώντας κάθε μπαλιά.

Ομόνοια (Λάζαρος Λαζαρίδης): Σαρακατσάνης, Δούρος, Κοκόβας, Τσεκούρας, Γκομοσίδης, Μπίλλης, Δραχαλίβας (90′ Καλόγηρος),Αγγλόπουλος, (46′ Σταυρόπουλος), Δημητρέλης, Καραλούλης, Μπέτσης (61′ Μήτσογιάννης).

Προοδευτική Ανάβρας (Κώστας Κουτσούκης): Τσικόπουλος, Μπάτσικας (46′ Κουρούκας), Χαϊδούλης, Λόλης, Τριανταφύλλου, Γιαννουλέας, Γάκης, Γκιόσι (75′ Λύτρας), Καραφίλι (61′ Κατσιούλης), Σχοινάς, Μπελιάς.