Ηττήθηκε ξανά, έμεινε χαμηλά…

Η ΑΕΛ δεν κατάφερε ούτε απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, καθώς ηττήθηκε με σκορ 1 – 3 στο Αλκαζάρ το απόγευμα της Κυριακής (18/10).

Η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης στο Στάδιο Αλκαζάρ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League, με τους «βυσσινί» να τελειώνουν το ματς δίχως το θετικό αποτέλεσμα.

Έτσι, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έμεινε στον ένα βαθμό, ενώ το σύνολο του Μίλαν Ράσταβατς έφθασε τους επτά βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 10ο λεπτό ο Δημήτρης Πινακάς απείλησε με σουτ όμως ο πορτιέρο του Αστέρα Τρίπολης, Παπαδόπουλος αντέδρασε σωστά με τον ίδιο στη συνέχεια να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση.

Η επόμενη καλή ευκαιρία στο ματς ήρθε στο 37′ για τους φιλοξενούμενους. Ο Σουάρεθ πήρε τη κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Γκάμπριελ Τόρζε έχασε απίστευτη ευκαιρία για να βάλει την ΑΕΛ μπροστά στο σκορ. Ο Ρουμάνος μεσοεπιθετικός βρέθηκε σε θέση τετ – α – τετ και απέναντι στον Παπαδόπουλο, όμως αστόχησε κι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ακριβώς στην επόμενη φάση, ο Αστέρας σημείωσε γκολ με τον συνήθη «ύποπτο», Χερόνιμο Μπαράλες που σκόραρε για ακόμη μία φορά κόντρα στην ΑΕΛ. Βρήκε λοιπόν, τον δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Κώτσιρα.

Στην επανάληψη και στο 60′ ο Βαλιέντε απείλησε για τους φιλοξενούμενους και η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 63ο λεπτό ο Φερνάντεζ σούταρε από θέση βολής και ο Νάγκι ήταν σταθερός και μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 70′ ο Ηλιάδης έπιασε τρομερή κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και ακόμη πιο εντυπωσιακή ήταν η απόκρουση του Παπαδόπουλου.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αστέρας διπλασίασε τα τέρματα του στο ματς και πάλι με σκόρερ τον Χερόνιμο Μπαράλες που διπλασίασε και τα προσωπικά του γκολ.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′, ο Ματέο Μούζεκ μείωσε για την ΑΕΛ κι έκανε το 1 – 2 με κεφαλιά από κοντά, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Λουίς Φερνάντεθ σκόραρε για το 1 – 3 και διαμόρφωσε παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος (71′ Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μούζεκ, Φιλίπ, Σπαρβ, Σεσέροβιτς (71′ Σεσέροβιτς), Μιλοσάβλιεβιτς (85′ Γλυνός), Πλατέλλας (85′ Ζαχαράκης), Τόρζε (56′ Τρούγιτς), Πινακάς.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Βαλιέντε, Μουνάφο (72′ Ιγκλέσιας), Ριέρα (61′ Φερνάντεθ Λ.), Σίτο (61′ Κόστα), Κρέσπι (88′ Φερνάντεθ Μ.), Μπαράλες (88′ Μπαράλες).