Ηττήθηκε στη Πτολεμαΐδα ο Δωτιέας Αγιάς

Ο Δωτιέας Αγιάς δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την αναμέτρηση στη Πτολεμαΐδα, χάνοντας από τον Μακεδονικό Φούφα με 3 – 1, αγωνιζόμενος για περισσότερο από ένα ημίχρονο με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Γιώργου Λεσάι.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Ρέλκα στο δεύτερο δοκάρι, ο Χάϊτας πετάχτηκε στη πορεία της μπάλας και με κεφαλιά κέρδισε τον Βασίλη Μάλτζαρη για το 1 – 0 του Μακεδονικού.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Γιώργος Λεσάι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον κ. Τικιζόγλου για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σεχουλίδη.

Πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Κοντογουλίδης βρήκε στο 41′ τον Χάϊτα, ο οποίος με πλασέ κέρδισε και πάλι τον Μάλτζαρη για το 2 – 0, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Με το εις βάρος του 2 – 0 και με αριθμητικό μειονέκτημα, ο Δωτιέας κυνηγούσε ένα θαύμα στην επανάληψη. Και το άγγιξε!

Αρχικά στο 52′ έπειτα από σέντρα του Δημολιού, ο Μακρής κέρδισε τον Δημητριάδη για να μειώσει για λογαριασμό του Δωτιέα σε 2 – 1, με τους Αγιώτες να ανεβάζουν ρυθμό και να φτάνουν κοντά στην ισοφάριση με τους Τσατσαλίδη (83′) και Πατσιωτό (85′).

Ότι δεν κατάφερε ο Δωτιέας, πέτυχε ο Μακεδονικός Φούφα με τον Ρέλκα στο 90’+6′, «κλειδώνοντας» την νίκη των γηπεδούχων.

Την επόμενη (4η) Αγωνιστική ο Δωτιέας Αγιάς έχει το προγραμματισμένο του ρεπό και δεν αγωνίζεται.

Μακεδονικός Φούφα (Νίκος Κατακαλίδης): Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος, Παππάς (75’ Καραβίτης), Σωτηριάδης, Σεκουλίδης, Αμαραντίδης, Κοντογουλίδης, Τοπάλης (89’ Μαντζόπουλος), Ρέλκας, Βασάκης (83’ Θεοδουλίδης), Χάϊτας.

Δωτιέας Αγιάς (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Σούμπασης (64’ λ.τ. Πατσιωτός), Δημολιός, Παππάς (46’ Μάνικος), Ντακούλας, Κουμπούρας, Σούλης, Τσιρογιάννης (64’ Τσατσαλίδης), Μπλατσέρης (46’ Γκατζούλης), Λεσάϊ, Μακρής.

Τικιζόγλου, Γιατσίδης, Παπαδοπούλου (Μακεδονίας).