Ηττήθηκε στο ντέρμπι γοήτρου, ο Εθνικός

Το ArenaLarissa.gr, θέλοντας να δώσει πνοή και στο μπάσκετ της Λάρισας, βρέθηκε σήμερα στο κλειστό του Αγίου Θωμά που διεξήχθη το ντέρμπι της κατηγορίας, όπου ο Εθνικός φιλοξένησε την ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου για το πρωτάθλημα της Α’1 ΕΣΚΑΘ, με την ομάδα του Δημήτρη Δεληχρήστου να είναι καλύτερηστο πρώτο ημίχρονο, κάτι το οποίο της έδινε και το προβάδσμα των 2 πόντων, κάτι το οποίο δεν έκανε στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Βόλου να παίρνει εν τέλει το «ροζ φύλλο» αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βόλου μπήκε δυνατότερα και έχοντας καλύτερα τελειώματα πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ με 4 – 9, κάτι το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Δεληχρήστο, ο οποίος δίνοντας τις σωστές κατευθύνσεις από τον πάγκο γύρισε το ματς, με την μεγαλύτερη διαφορά η οποία πήρε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο να είναι στο 13’ λεπτό της αναμέτρησης, με 24 – 14.

Πριν την λήξη του ημιχρόνου η ομάδα του Βόλου πίεσε, καταφέρνοντας να πάει το ματς σε ρυθμούς που ήθελε μειώνοντας στο 18’ σε 27 – 25, για να έρθει και η λήξη του ημιχρόνου όπου οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 29 – 27.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε. Η ομάδα του Βόλου ήταν πιο αποτελεσματική και σε συναρτήσει με την σωστή της αμυντική λειτουργία πήρε διαφορά στο σκορ, με την μεγαλύτερη να φτάνει στους 12 πόντους όταν και το σκορ ήταν 46 – 58 στο 38’ λεπτό.

Όπως ήταν λογικό, ο Εθνικος δεν κατάφερε να ανατρέψει κάτι στο τελευταίο δίλεπτο, με την ομάδα του Βόλου να ταξιδεύει πίσω στον Βόλο με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές του, και από την άλλη, αφήνοντας προβληματισμένο τον τεχνικό του Εθνικού, Δημήτρη Δεληχρήστο για την συνέχεια του πρωταθλήματος.