Ηττήθηκε στο ντέρμπι κορυφής η Ελασσόνα

Το Σάββατο το απόγευμα διεξήχθη η 6η αγωνιστική της Α’1 ΕΣΚΑΘ. Η Ολύμπια επικράτησε εντός έδρας του Αλμυρού με 80-68. Εντός έδρας ήττες για Νίκαια και Ελασσόνα. Η ΕΑΛ «λύγισε» στην Καρδίτσα, ενώ ο Εθνικός Λάρισας επικράτησε στην Ανάληψη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ιδανικότερες συνθήκες για μια μεγάλη νίκη, που θα άλλαζε τα πλάνα της χρονιάς. Όμως η αστοχία στα τρίποντα και τα χαμένα ριμπάουντ έδωσαν το φύλλο αγώνα, στους Τιτάνες Παλαμά, που έμειναν μόνοι πρώτη στην κορυφή της Α’1 ΕΣΚΑΘ. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με σκορ 59 – 70 μέσα σε ένα γεμάτο Κλειστό Γυμναστήριο στην Ελασσόνα, τον Γ.Σ.Ε.Ε. και οι παίκτες του Παναγιώτη Ποντίκα είδαν για πρώτη φορά μέχρι που μπορούν να φτάσουν οι δυνατότητες τους.

Η αρχή ήταν εξαιρετική. Τσιαβές, Μπούσιας και Μπλιάτζας δίνανε έναν αρκετά γρήγορο ρυθμό αλλά τα χαμένα ελεύθερα τρίποντα και οι επίσης άστοχοι αιφνιδιασμοί έκλεισαν γρήγορα το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 16 – 10 και το ημίχρονο με σκορ 32 – 30, αντίστοιχα. Στο δεύτερο ημίχρονο και με κεκτημένη τακτική ταχύτητα στο παρκέ, από τον Παναγιώτη Ποντίκα από το πρώτο μέρος, οι Τσιαβές και Πάσχος αγωνιζόντουσαν μαζί για αρκετή ώρα, στην προσπάθεια να κοντρολάρουν καλύτερα το παιχνίδι της Ελασσόνας.

Η διαφορά αυξήθηκε σε 39 – 32 αλλά οι Τιτάνες συνέχιζαν να τρυπάνε την ρακέτα και να πετυχαίνουν εύκολους πόντους με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει με 47 – 49. Στο τελευταίο μέρος η Ελασσόνα προσπάθησε να πιέσει και να τρέξει, όμως η άμυνα της ήταν ευάλωτη.

Πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και η αδυναμία να κλείσουν οι τρύπες στην άμυνα και ειδικά κάτω από την ρακέτα, έδωσαν στον Παλαμά ένα προβάδισμα που κράτησε μέχρι και το τέλος για να καταλήξει η νίκη στα χέρια του με το τελικό 59 – 70.

Πηγή: elassona-city.gr