Η Ακαδημία Τυρνάβου υποχρέωσε την Ομόνοια στην πρώτη της ήττα!

Σπουδαία νίκη στο «Ζερμά – Γαλάτου» πανηγύρισε η Ακαδημία Τυρνάβου, κερδίζοντας με 2 – 1 στο 90’+2′ με σκόρερ τον Βασίλη Παπαχατζή, την αήττητη μέχρι σήμερα, Ομόνοια Λάρισας!

Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά έφτασε τους επτά βαθμούς ενώ το λαρισινό συγκρότημα έμεινε τους εννέα βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 31′ με τον Μουστάκα, όταν μετά από γύρισμα του Αντωνόπουλου στον Τσιτσιώνη, ο τελευταίος έκανε κακό υπολογισμό με τον Μουστάκα να εκμεταλλεύεται το λάθος αυτό και να πλασάρει από κοντά για το 1 – 0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και με την εκκίνηση αυτής, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία και πάλι. Ήταν το 46ο λεπτό όταν ο Μακρυνίκας με ριμπαουντ.

Οι γηπεδούχοι στο 59′ έχασαν με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα τον Μουστάκα, ενώ στο 74′ έμειναν και με εννέα ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα και τον Παπαγεωργίου.

Η ομάδα των Τσουμάνη – Τζήμα στο 70′ είχε και δοκάρι για να προηγηθεί στην αναμέτρηση, με τον Σπανό!

Το γκολ που όμως χώρισε τις δύο ομάδες ήρθε στα χασομέρια της αναμέτρησης και το πέτυχε ο Βασίλης Παπαχατζής. Αρχικά στο 89′ ο Βασίλης Παπαχατζής σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Τσιτσιώνη, ενώ στο 90’+2′ πέτυχε το τέρμα της νίκης χάρις σε δική του απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Έξαρχος, φουρκιώτης, Γκουλέτσας, Τσακνάκης, Νάκας, Ροντούλης, Παπαγεωργίου, Παπαχατζής, Στατήρης, Μουστάκας, Ζαμπακίκας.

Ομόνοια (Θανάσης Τσουμάνης – Στέλιος Τζήμας): Τσιτσιώνης, Παπαχρήστου, Κυριάκου, Μούτσα, Αντωνόπουλος, Σπανός, Χριστοδούλου, Δρόσος, Τσιάρας, Σκουλίδης, Μακρυνίκας.

Αγωνίστηκαν και οι: Χατζησάι, Γεράκης, Αλευράς, Τζιόλης.