Η μπίλια έκατσε στο… «διπλό»!

Σε ένα ματς με πέντε γκολ, δύο ανατροπές και πολλές… συγκινήσεις, ο Προμηθέας Λάρισας έφυγε με το “διπλό” από την έδρα του Ολύμπου Αιγάνης, επικρατώντας με 3 – 2 στο τέλος!

Ο Προμηθέας ήταν αυτός που νωρίς νωρίς αιφνιδίασε τον αντίπαλο του. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα, ο Γκέκας νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα κάνοντας το 0 – 1 για τους φιλοξενούμενους με πλασέ από κάθετη πάσα του Σεΐζη.

Η απάντηση των γηπεδούχων όμως δεν άργησε και πολύ να έρθει. Διότι στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τσάβος με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1 – 1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος τώρα, οι παίκτες του Ολύμπου Αιγάνης κατάφεραν να φέρουν τα πάνω – κάτω στο ματς. Καθώς σε παράβαση εντός της περιοχής, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα της περιοχής του Προμηθέα. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Τσάβος, ο οποίος ούτε και τώρα αστόχησε, κάνοντας το 2 – 1.

Όμως ο Προμηθέας δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του… «λέξη». Και το ματς εξελίχθηκε σε… ακατάλληλο για καρδιακούς στο τελευταίο τέταρτο. Στο 79ο λεπτό, ο Δολμές κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2 – 2 για τους φιλοξενούμενους με μακρινό σουτ!

Και ενώ είχαμε μπει στη τελική ευθεία του αγώνα, ήρθε ο Δημητρακόπουλος στο 88′ να φέρει για δεύτερη φορά τα πάνω – κάτω στο ματς, σκοράροντας για τον Προμηθέα με τον πορτιέρο Δήμου να κάνει ολέθριο λάθος, διαμορφώνοντας και το τελικό 2 – 3 δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι!

Όλυμπος Αιγάνης (Δημήτρης Ζηρδέλης): Δήμου, Ζάχος, Ριζάκης (46′ Σαμέτ), Τσάβος, Παύλου, Στούμπος, Ντάνι, Ρουμπιές, Λεονάρντο, Βουγιούκας, Πουρλιώτης.

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Γκόβαρης, Κατσικάρης, Χατζησαββίδης, Καρβουνάρης, Κώστας (70′ λ.τ. Μακρίδης), Κυριακάκης, Σεΐζης, Γκέκας (70′ λ.τ. Δημητρακόπουλος), Δολμές, Τσιπλικιάρης, Ρούσι (90′ Γκάγκος).