Η πρώτη νίκη ήρθε στο τέλος για την Βερδικούσια!

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΝ Λάρισας πανηγύρισε η Προοδευτική Βερδικούσιας!

Το συγκρότημα του Κώστα Μπακλαβά επικράτησε της Νεάπολης εντός έδρας με σκορ 2 – 1 στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πανηγύρισε τη πρώτη νίκη.

Έτσι, οι «βυσσινί» έφθασαν τους τέσσερις βαθμούς και βρίσκονται στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα, η Νεάπολη που αγωνίστηκε χωρίς πέντε βασικούς ποδοσφαιριστές (Ζαφειράκη Χρ., Καπετάνι, Κόλα, Ζάντανο και Πανάγο), δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα παρά τη προσπάθεια και έμεινε στους έξι βαθμούς και την τρίτη θέση.

Στο 15ο λεπτό ο Σοφοκλής Καρκατσέλας με απευθείας εκτέλεση κόρνερ κέρδισε τον Λιούτα κι ενώ η μπάλα βρήκε στον Γκεντέρσι πριν καταλήξει στα δίχτυα της Νεάπολης για το 1 – 0.

Η απάντηση από τη Νεάπολη ήρθε στο πρώτο ημίχρονο και στο 32′ με την όμορφη σέντρα – σουτ του Βασίλη Γουσόπουλου, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά.

Όσο κυλούσε το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον για το ποια ομάδα θα πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς και η Βερδικούσια πέτυχε το 2 – 1 με τον Νίκο Οικονόμου του Αθανασίου στο 84ο λεπτό με πλασέ ύστερα από φάση διαρκείας στη περιοχή των φιλοξενουμένων.

Προοδευτική Βερδικούσιας (Κώστας Μπακλαβάς): Δαούλας Δ., Κατίνας, Συνάπαλος Μ., Μπακλαβάς Θεμ., Κουζιώνης, Καρκατσέλας Σ., Φραγκογούλας Β., Δαούλας Θ. Τέλιος, Δημήρης, Οικονόμου Ν. Αθ..

Νεάπολη (Αντώνης Μπουχλαριώτης): Λιούτας, Μπάρδας, Γουσόπουλος, Βιλανάκης Ι., Βιλανάκης Γ. (46′ λ.τ. Κοτανίδης), Μπουχλαριώτης, Μπόλος, Μανώλης, Γκεντέρσι, Μπαλαούρας, Ζαφειράκης Χρ.