Ισοπαλία στη ματσάρα!

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με «δραματικό» φινάλε, η Βαλανίδα επανήλθε από το 4 – 1, ισοφάρισε σε 4 – 4 τους Αμπελόκηπους εκτός έδρας με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται τελικά ισόπαλες για τη 4η αγωνιστική των Play Out του 1ου Ομίλου της Β’ ΕΠΣ Λάρισας.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό τέταρτο, οι Αμπελόκηποι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν πρώτοι τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν σε γκολ, παίρνοντας νωρίς στο ματς το προβάδισμα. Ήταν το 18ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μαρούδας δεν άφησε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε να πάει χαμένη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1 – 0.

Οι ποδοσφαιριστές του Άκη Ταυλαρίδη δεν επαναπαύθηκαν στο «ρευστό» προβάδισμά τους και είκοσι λεπτά μετά, μπόρεσαν να αποκτήσουν και προβάδισμα ασφαλείας. Διότι στο 38ο λεπτό του αγώνα, ο Κωνσταντάρας με ιδανικό τελείωμα νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα και νωρίς στην «επανάληψη» η Δόξα Βαλανίδας κατάφερε να αντιδράσει. Καθώς με τη συμπλήρωση πενήντα λεπτών αγώνα, ο Τέλιος Γιάννης του Γεωργίου παραβίασε την αντίπαλη εστία με σουτ έξω από τη περιοχή και μείωσε σε 2 – 1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Όμως στο 54′, ο Βαρσάμης στη προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα από την άμυνα της Βαλανίδας, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του με το 3 – 1 να είναι γεγονός.

Μάλιστα οι Αμπελόκηποι ανέβασαν το σκορ σε ακόμη πιο υψηλά επίπεδα στο 62′ όταν ο Βαγγέλη με όμορφο τελείωμα έκανε το 4 – 1. Όμως η Βαλανίδα μέσα σε δύο λεπτά κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς. Πρώτα στο 70′ ο Ρακιντζόγλου μείωσε σε 4 – 2 με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Ντούφα, ενώ με τη σέντρα των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά, αυτή τη φορά με πλασέ του Θάνου μειώνοντας σε 4 – 3!

Μάλιστα οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Μάνου με μεγάλα ψυχικά αποθέματα κατάφεραν σε ένα δραματικό φινάλε να φέρουν το ματς στα ίσα στο 81ο λεπτό, ο Ρακιντζόγλου έκανε τη κεφαλιά, πάνω στη γραμμή ήταν ο Στάικος που προσπάθησε να διώξει, όμως την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του με το 4 – 4 να είναι γεγονός! Τίποτα δεν άλλαξε στην συνέχεια, παρά την πίεση της Δόξας για την ολική ανατροπή, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.