Ιστορική πρόκριση δια… ποδός Τριτόπουλου!

Νίκη – πρόκριση με 2 – 1 και μάλιστα με ανατροπή για την Αθλητική Ένωση Βουναίνων που αποκλείοντας την κατά μία μεγαλύτερη κατηγορία, Νεάπολη Λάρισας, προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία πέντε ετών στην φάση των… 24 του θεσμού του Κυπέλλου ΕΠΣ Λάρισας.

Γράφει ο Δημήτρης Πετρωτός

IMG_7544

Σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες από την ανάπαυλα του ημιχρόνου και έπειτα ξεκίνησαν να… αγωνίζονται, Βούναινα και Νεάπολη δεν τους έφτασαν η κανονική διάρκεια του αγώνα και για τον λόγο αυτό αποφάσισαν από… κοινούνα λύσουν τις όποιες ποδοσφαιρικές διαφορές τους στον έξτρα χρόνο της παράτασης.

IMG_7567

Στο πρώτο μέρος η μοναδική φάση που έχει να επιδείξει ο αγώνας είναι το ακυρωθέν γκολ του Κώστα Τσαπράζη στο 26ο λεπτό. Ο Τριτόπουλος που προωθήθηκε από το δεξί άκρο της άμυνας του, πάτησε περιοχή από δεξιά σπάζοντας την μπάλα παράλληλα στην εστία για τον Κώστα Τσαπράζη ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπατζιόλα με τον Πατέτσιο να τον υποδεικνύει σε θέση οφ σάιντ.

IMG_7570

Στην επάναληψη και αφού το θέαμα δεν ήταν και το ιδανικότερο για τους περίπου 40 φιλάθλους που αποφάσισαν να δουν μπάλα το μεσημέρι της Τετάρτης, οι δύο ομάδες ανέβσαν ρυθμούς προσπαθώντας να φτάσουν στο τέρμα που θα τους έδινε το εισιτήριο της πρόκριση δίχως να χρειασθεί ο έξτρα χρόνος παράτασης.

IMG_7572

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε και την πρόκριση όμως στα τελειώματα των φάσεων φάνηκαν ιδιαίτερα αναποτελεσματικοί. Ο Παπαχρήστος από θέση τετ – α – τετ δεν έβαλε την μπάλα στο “πλεκτό” ενώ ο Ζαφειράκης που πέρασε στο παιχνίδι ορεξάτος στο ημίχρονο είχε δύο δοκάρια. Σημαντική στιγμή και η κεφαλιά… “ψαράκι” του Ζησάκη από πλεονεκτική θέση έπειτα από σέντρα του Παπαχρήστου.

IMG_7580

Και επειδή και οι γηπεδούχοι διεκδίκησαν στο 80′ ο Μπατζιόλας είπε όχι στον Λαζαρίδη από θέση τετ – α – τετ, την στιγμή όπου λίγο νωρίετερα και συγκεκριμένα στο 75′, σουτ του Τζιότζιου πέρασε ελάχιστα άουτ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν μοιραία στην παράταση.

IMG_7597

Εκεί ο Ζησάκης εν τέλει βρήκε δίχτυα. Και βρήκε δίχτυα με ένα πολύ όμορφο απευθείας χτύπημα φάουλ την στιγμή που λίγο νωρίτερα στο 92′ αποβολήθκε ο Συμεωνύδης από την αναμέτρηση με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα.

IMG_7614

Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε το συγκρότημα του Χρήστου Χατζηλιάδη και έφτασε αρχικά στην ισοφάριση στο 112′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σταύρου Τσαπράζη, πληρώνοντας με το ίδιο νόμισμα την Νεάπολη.

IMG_7644

Τελικά στο 119′ ο Τριτόπουλος φάνηκε να έχει κανονίσει για καφέ το απόγευμα στην… “πόλη” και έτσι απάλλαξε και τους υπολοίπους από την ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Πριν λοιπόν προλάβει να νυχτώσει με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή κέρδισε τον Μπατζιόλα για το 2 – 1 και την ολική ανατροπή, χανόμενος στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

IMG_7529

Α.Ε. Βουναίνων (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραποστόλης Γ., Ντουρουντάκης, Τριτόπουλος, Κωσταρέλος (60′ Γκουντουμάνης), Φαρμάκας, Καραποστόλης Τ., Τσαπράζης Στ., Λεμονής (52′ Λαζαρίδης), Τζιάτζιος (88′ Χατζηλιάδης Κ.), Τσαπράζης Κ., Σάλτας.

IMG_7532

Νεάπολη Λάρισας (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Μπατζιόλας, Συμεωνίδης, Παπαευαγγέλου, Τασιούλης, Μπουχλαριώτης, Συγκούνας, Νόκας, Καραπέτσας (46′ Ζαφειράκης), Μητσιάκος (66′ Ζησάκης), Μπαμπαλιούτας (46′ Βράνας), Παπαχρήστος.