Κέρδισε Γόννους και Μπαρμπαγιάννη…

82 λεπτά χρειάστηκε η Α.Ε. Κιλελέρ για να κάμψει την αντίσταση του τερματοφύλακα του Ολύμπου Γόννων, Γιώργου Μπαρμπαγιάννη, ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε όλες τις περιπτώσεις που χρειάστηκε πλην της φάσης του γκολ του Δημήτρη Καρακάνου!

MVP η αναμέτρηση είχε και αυτός δεν είναι άλλος από τον νεαρό, ταλαχτούνο και πολλά υποσχόμενο Γιώργο Μπαρμπαγιάννη, ο οποίος ανάγκασε τους 300 περίπου φιλάθλους στους Γόννους να τρίβουνε τα μάτια τους με τις επεμβάσεις τις οποίες και έκανε.

Η ομάδα του Αχιλλέα Τσιβόπουλου είχε τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας τις φάσεις για να κερδίζει από ημίχρονο, ο Μπαρμπαγιάννης όμως ήταν πανταχού παρών.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τους «κιτρινόμαυρους» σημειώθηκε στο 24′, όταν ο Αργύρης βρέθηκε σε θέση βολής από το ύψος του πέναλτι, με τον Μπαρμπαγιάννη να του λέει… «όχι».

Δύο λεπτά αργότερα (26′) οι παίκτες του Κιλελέρ «έκρυψαν» την μπάλα με τον Γκαραλιάκο να βρίσκει τον Αργύρη στα όρια της μικρής περιοχής, ο οποίος σημάδεψε γωνία, με τον Μπαρμπαγιάννη να απομακρύνει και πάλι με τα πόδια εντυπωσιακά.

Έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με το Κιλελέρ να έχει επιβάλλει τον ρυθμό του, έχοντας τις ευκαιρίες να πετύχει κάποιο τέρμα. Όλες όμως οι προσπάθειες έπεφταν επάνω στον τερματοφύλακα του Ολύμπου. Στον αντίποδα, ο Όλυμπος αμυνόταν μαζικά και όταν του δίνοταν η ευκαιρία έτρεχε στην κόντρα.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε. Με την διαφορά πως ο Όλυμπος «πατούσε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Και αυτό έφερε και την ευκαιρία να είναι εκείνος που θα ανοίξει το σκορ.

Ήταν το 62ο λεπτό όταν μετά από ωραία προσπάθεια του Σερίφη, ο Ζαϊρές στο πρώτο δοκάρι έκανε το διαγώνιο πλασέ στέλνοντας την μπάλα στο απέναντι δοκάρι του Μαγαζιώτη. Στο 63′ ο Αντώνης Γκαραλιάκος με σουτ μέσα από την περιοχή είδε και πάλι τον Μπαρμπαγιάννη να τον κερδίζει εντυπωσιακά, ενώ δοκάρι είχε και το Κιλελέρ στο 71′.

Ο Όλυμπος προσπάθησε να βγάλει αντεπίθεση, με τον Μαγαζιώτη να βγαίνει από την περιοχή του και σαν λίμπερο απομάκρυνε την μπάλα δίνοντάς της ύψος. Αυτήν πέρασε πάνω από τον Θανάση Μπούμπουλη και έφτασε στον Αποστόλη Ζιόμπουρα ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας των Γόννων.

Τελικά το πρόβλημα του γκολ έλυσε ένας αμυντικός. Στο 82′ ο Ζάχος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά για το Κιλελέρ φέρνοντας την μπάλα στην περιοχή των Γόννων. Αυτήν δεν απομακρύνθηκε ποτέ σωστά, φτάνοντας στον προωημένο Δημήτρη Καρακάνο, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Ολύμπου για το 0 – 1.

Στο 89′ ο Αλέκος Κουβελάς με δική του προσωπική ενέργεια μπήκε περιοχή από δεξιά, πλασάροντας όμως λίγο άουτ, σημαδεύοντας την κλειστή γωνία του Μπαρμπαγιάννη.

Η νίκη στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος για το Κιλελέρ έχει και αφιέρωση, καθώς διοίκηση, προπονητής και ποδοσφαιριστές αφιερώνουν τη σημερινή νίκη στον Αντώνη Πασάλογλου μετά και τον σοβαρό τραυματισμό που υπέστη τη περασμένη εβδομάδα…

Όλυμπος Γόννων (Δημήτρης Κωστής): Μπαρμπαγιάννης, Ζαϊρές Β. (64′ Κόκρας) Γκουγκουλιάς Ν., Τσούγιας (46′ Γουγουλιας Χρ. (73′ λ.τ. Συγκούνας), Παρασκευούδης (79′ Στογιάννης), Μπούμπουλης Αθ., Κολτσίδας (Τζίκας Ιλ.), Μπούμπουλης Ευαγ., Σερίφης, Τζίκας Σ.

Α.Ε. Κιλελέρ (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Μαγαζιώτης, Γαρουφαλιάς, Ζιόμπουρας, Τσακίρης, Τζαβέλλας (61′ Καρακάνος), Κορδαλής. Αργύρης, Ντιντής (46′ Παπαχρήστος), Τζέκα, Γκαραλιάκος (81′ Ζάχος), Κίτσιος Δ. (61′ Κουβελάς).