Κέρδισε το ντέρμπι και άφησε τον Φαλανιακό στο -8!

Ο Δωτιέας Αγιάς ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της πρεμιέρας με τον Φαλανιακό, τον οποίο και κέρδισε με 2 – 1 σε ένα κατάμεστο γήπεδο της Ανάβρας.

Οι Αγιώτες με την νίκη τους αυτήν κατάφεραν να αποσπαστούν οκτώ βαθμούς από τους διώκτες τους Φαλανιώτες, ενώ διατήρησαν την διαφορά των τριών βαθμών από τον δεύτερο Οικονόμο Τσαριτσάνης που επικράτησε του Παναγροτικού Νίκαιας με 3 – 0 στο «Γ. Μητσιμπόνας» της Τσαριτσάνης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με δύο προσπάθειες, μια για κάθε πλευρά, που θα μπορούσαν αν είχαν βρει στόχο, να κατέληγαν στα δίχτυα. Στο 10′ αρχικά ο Λάιος ανέβηκε από την άμυνα του με την μπάλα στα πόδια και φτάνοντας περίπου 30 μέτρα από την εστία δοκίμασε την τύχη του, σουτάροντας λίγο άουτ.

Ακριβώς την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Γιώργου Μπλατσέρη, δύο λεπτά αργότερα.

Στο 15ο λεπτό ο Δωτιέας έχασε την πρώτη κλασσική φάση της αναμέτρησης. Από λάθος της άμυνας του Φαλανιακού και συγκεκριμένα του Σέσι Μπλέντι, ο Γιώργος Λεσάι έκλεψε και τροφοδότησε τον Γιώργο Μπλατσέρη, ο οποίος από τα όρια της γωνίας της μικρής περιοχής… σημάδεψε τον Ντιντή που κράτησε προσωρινά το μηδέν στην εστία του.

Η απάντηση του Φαλανιακού ήταν ακαριαία! Στην απομάκρυνση της μπάλας οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντεπίθεση με τελικό αποδέκτη και εκφραστή τον Τόλη Γαρυφαλλόπουλο που με σουτ με στόχο το απέναντι «Γ», ανάγκασε τον Μάλτζαρη να απομακρύνει σε κόρνερ με την δεξιά του παλάμη.

Το σκορ στην αναμέτρηση τελικά άνοιξε ο Δωτιέας. Ο Κώστας Μακρής εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του και αφού ξέφυγε από δύο αντιπάλους και μπαίνοντας στη περιοχή, ανατράπηκε από τον Δημήτρη Σιάτρα (φωτό από κάτω), με τον κ. Στάικο χωρίς δεύτερη σκέψη να καταλογίζει το πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιώργος Λεσάι που κέρδισε τον Ντιντή για το 1 – 0.

Ο Δωτιέας στο πρώτο μέρος έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ σε δύο περιπτώσεις! Στην πρώτη ο Μακρής σε μια φάση «καρμπόν» με την φάση που κέρδισε πέναλτι, μπήκε στη περιοχή από δεξιά, γύρισε στο δεύτερο δοκάρι στον Τσατσαλίδη, με τον τελευταίο να μην βρίσκει την μπάλα όπως θα ήθελε, στέλνοντάς την άουτ εξ’ επαφής.

Πριν το ημίχρονο ο Φαλανιακός άγγιξε την ισοφάριση. Ο Ηλίας Πανταζής εκτέλεσε ένα φάουλ έξω δεξιά, με την μπάλα να μένει στα καρέ του Δωτιέα και τον Τόλη Γαρυφααλόπουλο να καθυστερεί αισθητά από το ύψος της μικρής περιοχής να πλασάρει για την ισοφάριση. Οι αμυντικοί του Δωτιέα απομάκρυναν την τελευταία στιγμή, με την απομάκρυνση να γίνεται ασσίστ για τον Γιώργο Λεσάι.

Ο βιρτουόζος επιθετικός κυνήγησε την μπάλα λίγο κάτω από την μεσσαία γραμμή (βλέπε παραπάνω φώτο) και βλέποντας τον Ντιντή να κινείται και αυτός προς την μπάλα και αφού τον πρόλαβε, σούταρε δίνοντας την μπάλα κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Και ενώ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει, είδε τον Φίλιππου Καραμπούζη (βλέπε παρακάτω φώτο) να την προλαβαίνει οριακά πριν αυτήν περάσει την γραμμή της εστίας του Φαλανιακού, σώζοντας σίγουρο γκολ την ομάδα του.

Αυτήν η ανεπανάληπτη ευκαιρία του Δωτιέα ήταν και το φινάλε ουσιαστικά ενός πρώτου μέρους όπου οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες θα μπορούσε να είχε σκοράρει πρώτη, προσφέροντας στο φίλους του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στην Ανάβρα ένα παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες και με αρκετές χαμένες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

Στην επανάληψη ο Δωτιέας θέλησε να υπερασπιστεί το υπέρ του 1 – 0, δίνοντας χώρο στον Φαλανιακό, ο οποίος στο 62′ μετά από κόρνερ και προσπάθεια απομάκρυνσης (βλέπε παρακάτω φώτο) της μπάλας των παικτών του Δωτιέα, ζήτησε χέρι, με τον κ. Στάικο να αρνείται την παράβαση.

Την στιγμή όπου ο Φαλανιακός είχε ανεβάσει την απόδοσή του και είχε καταφέρει να φέρει τη μπάλα στα καρέ του Μάλτζαρη, μια αντεπίθεση του Δωτιέα άλλαξε όλο το παιχνίδι.

Ο Μακρής έφυγε στο χώρο, κρατώντας την μπάλα στο σημαιάκι του κόρνερ και ο Σέσι Μπλέντι ήρθε με φόρα, δύναμη και αποφασιστικότητα για την… κόκκινη κάρτα. Με ένα σκληρό μαρκάρισμα ανάγκασε τον κ. Στάικο, ορθώς, να του δείξει την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Φαλανιακός κράτησε τη μπάλα στα… πόδια του δίχως όμως να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μάλτζαρη.

Ο Δωτιέας ήταν μάλιστα εκείνος που στην αντεπίθεση και σε φάση διαρκείας κατάφερε να σκοράρει (89′) και πάλι με «δράστη» τον Τσιρογιάννη που μόλις λίγα λεπτά νωρίτερα είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή.

Ο Φαλανιακός που δεν παράτησε το παιχνίδι στιγμή, κατάφερε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και στο 90’+4′ να μειώσει στο σκορ με τον προωθημένο, Λάιο, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νάστα (βλέπε παρακάτω φώτο).

Αυτήν όμως ήταν και η τελευταία ουσιαστικά φάση της αναμέτρησης, με τον Δωτιέα Αγιάς να κάνει ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣ Λάρισας, αφήνοντας τον Φαλανιακό σε απόσταση οκτώ βαθμών.

Δωτιέας Αγιάς (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Τσακάλι, Σούλης (76′ λ.τ. Κολοβός), Ντακούλας, Δημολιός, Κουμπούρας, Μανίκος, Μακρής (76′ Παπαγιαννούλης), Μπλατσέρης (52′ Γκατζούλης), Τσατσαλίδης (86′ Τσιρογιάννης), Λεσάι (86′ Χατζής).

Φαλανιακός (Κώστας Νεμπεγλέρας – Χρήστος Λιάπης): Ντιντής, Καραμπούζης, Γιαννακόπουλος, Λάιος, Σιάτρας, Μπλέντι, Πανταζής Ηλ. (46′ Νάστας), Μούτσα, Γκιουρσάνης (85′ Παπαγεωργίου), Τσιάκος (67′ Πανταζής Γ.), Γαρυφαλλόπουλος (85′ Λόλας).