«Καθάρισαν» την παραμονή, έβαλαν σε μπελάδες τον Αμπελωνιακό!

Την παραμονή του στην Α’ ΕΠΣ Λάρισας για την νέα αγωνιστική περίοδο και μαθηματικά, εξασφάλισε ο Όλυμπος Γόννων με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο. Κερδίζοντας για την 9η Αγωνιστική των πλέι-άουτ τον Αμπελωνιακό με 4 – 0!

Αν και μπήκε στα μπαράζ για την αποφυγή του υποβιβασμού ως ένα εκ των βασικών υποψηφίων για υποβιβασμό, εν τέλει ο Όλυμπος Γόνννων κατάφερε μέσα σε εννέα παιχνίδια να μαζέψει εκείνους τους βαθμούς που χρειαζόταν για να αποφύγει το μοιραίαο και να παραμείνει στη κατηγορία για δεύτερη σερί σεζόν, κάτι το οποίο στο παρελθόν δεν είχε πετύχει ξανά!

Για τον Αμπελωνιακό αυτό το αποτέλεσμα ήταν καταστροφικό καθώς η Δόξα Βλαχογιαννίου κέρδισε στο Αβέρωφ με 1 – 0 και πλέον τον «έπιασε» στους 21 πόντους και η «μάχη» της παραμονής δύσκολεψε ακόμη περισσότερο για τους «πράσινους».

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Νίκος Μάντζαρης άνοιξε τον «χορό» των τερμάτων έπειτα από ατομική ενέργεια και σουτ στη γωνιά του ανήμπορου να αντιδράσει γκολκίπερ του Αμπελωνιακού για το 1 – 0.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Όλυμπος σημείωσε και δεύτερο τέρμα. Σκόρερ αυτήν την φορά ο Γαγάρας που με δική του ατομική ενέργεια και σουτ στο «Γ» της εστίας των «πρασίνων» έδωσε άερα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Το πρώτο μέρος όμως είχε ακι τρίτο γκολ. «Δράστης» αυτήν την φορά ο Θανάσης Μπούμπουλης. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσιτζιλώνη στο 34′ ο προωθημένος, Θανάσης Μπούμπουλης με σουτ στη κίνηση διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου στο 3 – 0.

Στην επανάληψη και στο 55′ και πάλι από εκτέλεση φάουλ του Τσιτζιλώνη και εντυπωσιακό σουτ στο «Γ» της εστίας του Αμπελωνιακού, αυτήν την φορά ο προωθημένος Χάρης Συγκούνας, διαμόρφωσε το τελικό 4 – 0 για τον Όλυμπο Γόννων.

Όλυμπος Γόννων (Δημήτρης Κωστής): Μπαρμπαγιάννης (80′ Τσιαπλές Β.), Ζαϊρές Γ., Γκουγκουλιάς (55′ Ζαϊρές Β.), Μπούμπουλης Θ, Συγκούνας, Τσιτζιλώνης, Μάντζαρης (80′ Γκαγκανάσιος), Σερίφης, Γαγάρας, Μπούμπουλης Ευαγ., Κολτσίδας.