«Καθάρισε» στο τέλος ο Δαμασιακός

Πετυχαίνοντας δύο γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού, ο Δαμασιακός έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Δόξας Αργυροπουλίου με 2 – 0 για τη 10η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Λάρισας.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, καμία εκ των δύο πλευρών δεν είχε την απαραίτητη ψυχραιμία στη τελική πάσα ή ενέργεια, έτσι άπαντες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μεταξύ των δύο ημιχρόνων χωρίς να υπάρχει σκορ στο ματς.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ήρθε μία στιγμή που άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς. Και αυτό γιατί στο 68ο λεπτό του αγώνα, ο Κίτσος Π. αντίκρισε τη κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή και άφησε τη Δόξα Αργυροπουλίου με παίκτη λιγότερο στα εναπομείναντα λεπτά.

Η αριθμητική υπεροχή δεν πέρασε ανεκμετάλλευτη από τον Δαμασιακό, ο οποίος κατάφερε να βρει το ρήγμα στην αντίπαλη άμυνα και να φτάσει λίγο αργότερα στο πολυπόθητο γκολ. Πιο συγκεκριμένα, στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τσατσελάρι με ιδανική κεφαλιά από φάουλ του Μουσιάρη Δημήτρη νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έκανε το 1 – 0 για τους γηπεδούχους. Ενώ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ήρθε ο Δεληχάς από ασίστ του Λέτσιου με πλασέ και τη βοήθεια του δοκαριού, να διαμορφώσει το τελικό 2 – 0 για τον Δαμασιακό.