Καλύτερος και νικητής!

Σε ένα μέτριο από άποψη θεάματος ματς, Δολιχιακός και Προοδευτική Βερδικούσιας εκμεταλλεύτηκαν τις φάσεις που τους δόθηκαν σκοράροντας αμφότεροι. Όμως αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος ήταν οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι και πήραν τελικά την πρόκριση με 2 – 1!

Γράφει ο Μπάμπης Βασιλείου

Ο Δολιχιακός πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και αυτό φάνηκε από την αρχή. Μετά από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά οι παίκτες του Κώστα Καζάκη έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο προσπαθώντας να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Και τα κατάφεραν στο 22΄ “ανοίγοντας” μάλιστα και στο σκορ! Συγκεκριμένα, ο Στέφανος Σουγλής έβγαλε ωραία ασσίστ για τον Γκόγκουρα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στην ομάδα του!

Μάλιστα λίγο έλειψε ο Δολιχιακός να σκοράρει και για δεύτερη φορά μέσα σε λίγα λεπτά! Όταν στο 25΄από σουτ του Παναγιώτου η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε στην συνέχεια πριν περάσει την γραμμή. Και ενώ όλα έδειχναν πως το 1 – 0 θα είναι σκορ ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν! Στην τελευταία φάση πριν την ανάπαυλα, ο Καφφές εκτέλεσε κόρνερ και ο Μηνάς Συνάπαλος με πλασέ μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα!

Οι “κιτρινόμαυροι” στο δεύτερο ημίχρονο, έδειξαν πως ξεπέρασαν το “σοκ” που υπέστησαν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και πιέζαν για να πάρουν και πάλι το προβάδισμα. Μία πίεση που τελικά απέδωσε καρπούς, καθώς στο 57΄έγινε το 2 – 1! Συγκεκριμένα ο Ράμμος μπήκε από τα αριστερά στην μεγάλη περιοχή, “έβγαλε” για τον Καϊμακάμη, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έδωσε και πάλι διαφορά ενός γκολ στην ομάδα του!

Μία διαφορά που οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να καλύψουν. Έτσι ο Δολιχιακός κράτησε εύκολα το υπέρ του σκορ, παίρνοντας τελικά την νίκη – πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Λάρισας!

Δολιχιακός (Κώστας Καζάκης): Λικάι, Τριανταφύλλι, Σαπάκος, Μπέλτσιος, Σκάντζος, Σουγλής Στ., Σούγλης Κ., Ράμμος, Καϊμακάμης (80′ Κατσιαμήτας), Παναγιώτου, Γκόγκουρας (65′ Σουγλής Ζ.).

Προοδευτική Βερδικούσιας (Κώστας Μπακλαβάς): Δαούλας, Κατίνας, Στατήρης, Μούμος, Συνάπαλος Χριστ. (10′ λ.τ. Οικονόμου Ν.Γ.), Θάνος, Καφφές, Συνάπαλος Μ., Καρκατσέλας, Μιχαλές, Οικονόμου Ν.Αθ. (65′ Ζιάρρας (70′ λ.τ. Παπαγεωργίου).