Κορυφή για ΑΕΛ!!!

Το γκολ του Τσιμπάμπα ήταν αυτό το οποίο και έβαλε την ΑΕΛ σε θέση οδηγού στο πρωτάθλημα της FL, καταλαμβάνοντας την κορυφή, με την ΑΕΛ τελευταία φορά που έχει να βρεθεί σε αυτήν ανεξαρτήτου κατηγορίας, ήταν την χρονιά όπου και ανέβηκε από την Β΄ στην Α΄ Εθνική τότε, όταν και την κατέκτησε.

Βέβαια η ΑΕΛ έχει και συγκάτοικο στη κορυφή που ακούει στο όνομα Αναγέννηση Γιαννιτσών, η οποία επικράτησε στο ντέρμπι των “Αναγεννήσεων”, της Επανομής με 0 – 3.

Σπουδαίο “διπλό” πήρε η Καβάλα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, επικρατώντας με 0 – 2 της Νίκης Βόλου, ενώ ισόπαλο έληξε το παιχνίδι στις Σέρρες, μεταξύ Πανσερραϊκού και Ολυμπιακού Βόλου, όπου και αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2 – 2.

Στο γήπεδο της Ριζούπολης ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε με 2 – 0 της Δόξας Δράμας με διαιτητή τον Λαρισαίο Αντώνη Βαλιώτη και πρώτο βοηθό τον Πέτρο Τσακνάκη, ενώ στα Ψαχνά με το ίδιο σκορ, 2 – 0, νίκησε ο τοπικός Ηρακλής τον Πιερικό.

Ισόπαλα έληξαν τα παιχνίδια Καλλιθέα – Παναιτωλικός, 1 – 1, Φωκικός – Παναχαϊκή, 1 – 1 και Θρασύβουλος – Βύζας Μεγάρων 0 – 0.

Χθες Σάββατο ο Ηρακλής “πέρασε” από το Παγκρήτιο επικρατώντας με 1 – 0 του Εργοτέλη. Αυτή τη αγωνιστική ρεπό είχε η ομάδα της Καλλονής.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο, 20/10

Εργοτέλης – Ηρακλής      0 – 1

(34′ πεν. Στεφανίδης)

Στο 33′ αποβλήθηκε ο Δασκαλάκης του Εργοτέλη

Οι Συνθέσεις

Εργοτέλης: Αθανασίου, Πίτσος, Τζανακάκης (69′ Ουέλινγκτον), Σαρρής, Δασκαλάκης, Ρομάνο, Μπουχαλάκης, Γκαντιάγκα, Χαντί, Δωματάς (46′ Γεωργίου), Ζαχόρα (72′ Ρέντζας).

Ηρακλής: Φιρινίδης, Λόπεζ, Βαγγελόπουλος, Παληγεώργος, Λιαπάκης (71′ λ.τρ. Παπαστεργιανός), Χιονίδης (62′ Μπανγκουρά), Γεωργίου, Στεφανίδης, Κριβόκαπιτς (83′ Νατσούρας), Μίχος, Φερνάντεζ.

Κυριακή, 21/10

Απόλλων Σμύρνης – Δόξα Δράμας      2 – 0

(41′ Ιασωνίδη, 47′ Τσιλιγκίρης)

Οι Συνθέσεις

Απόλλων Σμύρνης: Κοτταράς, Χατζηζήσης, Χιντζίδης, Ιασωνίδης, Δεληζήσης, Τσεμπερίδης, Καμαρά, Τσιλιγκίρης, Μανιάς, Διαμάντης, Καραμαλίκης (65′ λ.τ Κατσίκης).

Δόξα Δράμας: Γουμάγιας, Περπερίδης (60′ Σικαλιάς), Στεριανός, Μιλένκοβιτς, Κοντέων, Ταραλίδης, Ιντζόγλου, Κάπελ (46′ Πουλάκος), Σοϊλέδης, Ρούσεφ, Θάνος.

Αναγέννηση Επανομής – Αναγέννηση Γιαννιτσών      0 – 3

(6′, 17′, 52′ Στεφανίδης)

Η Αναγέννηση Επανομής έχασε πέναλτι στο 22′ με τον Μωυσίδη (δοκάρι).

Οι Συνθέσεις

Αναγέννηση Επανομής: Μαλαμής, Φωτιάς (56′ Κυζιρίδης), Παπατζίκος, Τσερκέζος, Κουκουλέκης, Μωυσίδης, Τζανδάρης, Κουλίδης, Μπαλασάς (65′ Ταχμαζίδης), Αναστασίου (74′ Σικαλόπουλος), Ναστόσκι.

Αναγέννηση Γιαννιτσών: Λαμπάκης, Σκέμπης, Τσιάμης, Καρπαθάκης, Σπαθάρας, Χατζόγλου, Ιορδανίδης, Καρακάσογλου (67′ Στεργίδης), Φελίπε (61′ Μπαξεβάνος), Στεφανίδης, Φάμπιο.

Ηρακλής Ψαχνών – Πιερικός      2 – 0

(28′ πεν. Σέγκος, 36′ Τάουερ)

Στο 30′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λαζαρίδης του Πιερικού.

Οι Συνθέσεις

Ηρακλής Ψαχνών: Σικαλιάς, Ζουλιώτης, Τάουερ, Μπακομήτρος, Ρεπετσάς, Κονέ, Βανγκελί (46′ Ντελέκος), Ιακωβάκης, Λιόσης, Σέγκος, Χαϊκάλης.

Πιερικός: Τόλιος, Λαζαρίδης, Γιαζιτζόγλου, Φαμπίνιο, Δήμου, Σεχολάρι (46′ Ίτσιος), Ντόικιτς, Δεσποτόφσκι, Ντάνι, Νίκου, Καρτσαμπάς.

Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Βόλου      2 – 2

(32′ Κόντος, 92′ Γκουγκουλίας – 38′ Στουρνάρας, 57′ Ογιαρμπίντε)

Οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι. Ο Πανσερραϊκός με τον Ανάκογλου (66′) και ο Ολυμπιακός Βόλου με τον Πινδώνη (2′).

Οι Συνθέσεις

Πανσερραϊκός: Λουσινί, Κιάσσος, Τσαούσης, Μπριλάκης, Σιάκκας, Παρασκευαϊδης (63′ Γκουγκουλιάς), Ανάκογλου, Ράνιτς, Κόντος, Τοντόροφ (56′ Μπονέρης), Μπανγκουρά.

Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Πινδώνης, Τσιάτσιος, Πετρόφ, Κατσιαρός (65′ Καρράς), Γόγολος, Μπακαγιόκο, Γαλάνης (59′ Ανιέτε), Στουρνάρας, Παλαιολόγος, Ογιαρμπίντε.

Καλλιθέα – Παναιτωλικός      1 – 1

(21′ πεν. Ντακόλ – 38′ Καμαρά)

Οι Συνθέσεις

Καλλιθέα: Κατσούλης, Ντα Σίλβα, Σταύρου, Μουσταφίδης, Αρβανίτης, Πίκολο, Καλτσάς, Ρουσάκης, Ατματζίδης, Ντακόλ, Φαρινόλα.

Παναιτωλικός: Τακίδης, Μπακάκης, Ιωάννου, Ακουάρο, Γκόλιας, Μητρόπουλος, Φαβάλι, Κούσας, Καμαρά, Κουτσοσπύρος, Σφακιανάκης.

ΑΕΛ – Εθνικός Γαζώρου      2 – 1

(45′ Σκόνδρας, 89′ Τσιμπάμπα – 70′ Μπεκιάρης)

Στο 11′ ο Εθνικός Γαζώρου είχε δοκάρι με τον Ναλμπάντη.

Οι Συνθέσεις

ΑΕΛ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Παγώνης, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Τσιάρας (64′ Καρανίκας), Νεμπεγλέρας, Ζεκίνια, Χασομέρης, Δεινόπαπας, Τσίγκας (31′ λ.τρ. Τσιμπάμπα).

Εθνικός Γαζώρου: Αποστολίδης, Κοσμίδης, Κουκόλης, Καπίας, Μερεσιώτης (25′ λ.τρ. Νίρλας), Γεωργιάδης, Μουσικάκης, Ζιγκερίδης, Ναλμπάντης, Γκόγκας, Μπεκιάρης.

Νίκη Βόλου – Καβάλα      0 – 2

(26′ Πλιάγκας, 83′ Ντιέ)

Οι Συνθέσεις

Νίκη Βόλου: Καρακούτσης, Ψιάνος, Μήτσης (32′ λ.τρ. Ουέλινγκτον), Σαμαράς, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Τάσιτς, Πουρτουλίδης, Τάντιτς, Κυριάκος, Φλίγκος.

Καβάλα: Αποστολίδης, Γελαδάρης, Τριποτσέρης, Παγώνης, Μαραγκός, Ντιέ, Ντος Σάντος, Μοκάκε, Μπρατσιάνι, Ενσαλίβα, Πλιάγκας.

Φωκικός – Παναχαϊκή      1 – 1

(20′ Γκόμεζ – 50′ Ουρτάδο)

Οι Συνθέσεις

Φωκικός: Γεωργίου, Θωμόπουλος (44′ λ.τρ. Χαλούλος), Εσόνο, Λίτσος, Κωστόπουλος, Σκαρίμπας, Τετέ, Ταμπάκης, Μπουλούλης, Γκόμεζ, Θέος.

Παναχαϊκή: Πίτκας, Σπίνουλας, Σαλαμαστράκης, Ντίνας, Ολίσε, Μπρέσκα, Άντονι, Κοκκίνης (52′ Κοκκίνης), Φουρτάδο, Ντιόγκο, Γκούρτσας.

Θρασύβουλος – Βύζας Μεγάρων 0 – 0

Οι Συνθέσεις

Θρασύβουλος: Σταυριανός, Τζιωρτζιόπουλος, Σύρος, Μπακάλης, Σταυροθανασόπουλος, Μπέκα, Ανδρίκος, Πλαβούκος (62′ Σερέπας), Παπανίκου (53′ Προβατίδης), Πάνος, Αγκόλι.

Βύζας Μεγάρων: Παναγόπουλος, Γρομητσάρης, Βλάχος, Λαμπρόπουλος, Χαρτσιάς (69′ Μανδύλης), Ταμπάκης, Βελέτης, Κοκόλης (81′ Ζούμας), Διαμαντόπουλος (51′ Ντιαλό), Σιώκος, Κρητικός.

Βαθμολογία

1. Αναγέννηση Γιαννιτσών      12
2. ΑΕΛ      12
3. Πανσερραϊκός      11
4. Καβάλα      11
5. Εργοτέλης      10
6. Νίκη Βόλου      10
7. ΑΕΛ Καλλονής       10
8. Ηρακλής      8
9. Παναιτωλικός      8
10. Καλλιθέα      8
11. Φωκικός      8
12. Απόλλων Σμύρνης      8
13. Ολυμπιακός Βόλου      7
14. Ηρακλής Ψαχνών      7
15. Πιερικός       6
16. Εθνικός Γαζώρου      6
17. Παναχαϊκή      6
18. Δόξα Δράμας      4
19. Αναγέννηση Επανομής      3
20. Θρασύβουλος      3
21. Βύζας Μεγάρων      3

 

Η Επόμενη (7η) Αγωνιστική, Κυριακή 4/11

Δόξα Δράμας – Αναγέννηση Γιαννιτσών
Πιερικός – Απόλλων Σμύρνης
Ολυμπιακός Βόλου – Αναγέννηση Επανομής
Ηρακλής – Ηρακλής Ψαχνών
Παναιτωλικός – Πανσερραϊκός
Καλλονή – Εργοτέλης
Εθνικός Γαζώρου – Καλλιθέα
Παναχαϊκή – ΑΕΛ
Βύζας Μεγάρων – Νίκη Βόλου
Θρασύβουλος – Φωκικός
Ρεπό: Καβάλα