Κρίθηκε από το πρώτο μισάωρο

Ακόμη μια κακή εμφάνιση η οποία και συνοδεύτηκε από συντριβή, πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα του Ολύμπου Λάρισας.

Ο Φαλανιακός “πέρασε αέρας” από το γήπεδο της Νεάπολης, καθώς από το πρώτο κιόλας μισάωρο προηγούταν με 0 – 3 έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Βαρσάμη ο οποίος όποτε προωθούταν δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τα γκολ ποστ της ομάδας του Ολύμπου.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 1ο λεπτό όταν στην πρώτη “κατεβασιά” του παιχνιδιού, ο Τσιρόπουλος βρέθηκε μόνος μέσα στη μεγάλη περιοχή και με σουτ στη κίνηση άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Δεν πέρασε αρκετός χρόνος και η ομάδα του Τάκη Παραφέστα ξαναχτύπησε στο 16ο λεπτό με τον Βαρσάμη να κάνει τη σέντρα από αριστερά και τον Δημήτρη Παπαδόπουλο με κοντινή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 36′ ο Φατούρας με μια μακρινή μπαλιά στον κενό χώρο, βρήκε τον Τσιρόπουλο, ο οποίος πρόλαβε στην έξοδο τον Καραγιάννη και με ιδανικό πλασέ στη κίνηση έστειλε τη μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα της Λαρισινής ομάδας.

Το συγκρότημα του Τάκη Παραφέστα, έκανε τέσσερα τα τέρματα του πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν μετά από ασσίστ – σέντρα του Βαρσάμη και πάλι από τα αριστερά, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με σουτ στη κίνηση στο δεύτερο δοκάρι πέτυχε ένα όμορφο τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φαλανιακός “έσβησε” τις μηχανές και κράτησε το “μηδέν” στην αμύνα. Οι γηπεδούχοι είχαν τρεις καλές στιγμές. Στο 61′ μετά από σουτ του Ρουμελιώτη η μπάλα βρήκε το δοκάρι του Μιγδάνη, στο 86′ ο Ρουμελιώτης και πάλι βγήκε απέναντι από τον Μιγδάνη, επιχειρώντας να τον ψηλοκρεμάσει με τη μπάλα να περνά ψηλά άουτ και τέλος στο 89′ ο Κοσμάς με ένα διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Και όλα αυτά ενώ νωρίτερα στο 74′ ο Καλόγηρος με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 0 – 5.

Όλυμπος Λάρισας (Αλέκος Σακελλαρίου): Χαβίλας (21′ Καραγιάννης), Ζιάρρας, Βησσαράκος, Μπόλικα, Κοσμάς, Μπουχλαριώτης, Μούμος Κ., Μούμος Γ., Ρουμελιώτης, Ζαφειράκης (41′ λ.τ. Κουτσόπουλος), Ευαγγέλου (57′ Μπούνα).

Φαλανιακός (Τάκης Παραφέστας): Μιγδάνης, Φατούρας, Βαρσάμης, Σγουραλής (68′ Τσιτσιλής), Γκόλτσιος, Πανταζής, Κολοβός, Παπαγεωργίου (53′ Καλόγηρος), Παπαδόπουλος Δ. (72′ Παπαδόπουλος Μ.), Ιγγλέζος, Τσιρόπουλος.